Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Den veteránů na hřbitově v Prachaticích za oběti válek

 PRACHATICE - 15. listopadu 2018 - 13:39 - Tradičně 11. 11. v 11:00 se na prachatickém hřbitově konalo pietní shromáždění ke Dni veteránů. Datum a čas se přesně vztahují k okamžiku ukončení první světové války.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   V čele se starostou Prachatic Martinem Malým uctili její oběti, a také oběti všech válečných konfliktů představitelé politického a veřejného života Prachatic, Armády České republiky, Hasičského záchranného sboru, novodobí váleční veteráni, členové Klubu vojenských důchodců, další hosté a občané položením věnce k pomníku obětí I. světové války.

   Rozkaz ke Dni veteránů přečetl podplukovník Jan Josef, účastník misí v Libyi, Kuvajtu a vojenský pozorovatel v Jugoslávii. Vzpomněl v něm i novodobého hrdinu - štábního rotmistra Tomáše Procházku z Prachatic, který nedávno padl v boji proti terorismu v Afghánistánu.

   Otčenáš za všechny oběti válek, ať už stáli na kterékoli straně fronty, nebo se jich války jakkoliv dotkly, odříkal kněz Církve československé husitské Vojtech Pekárik. Pietní shromáždění provázela Večerka, kterou zatroubil Milan Čeněk. K uctění padlých na všech bojištích drželi účastníci shromáždění minutu ticha. Vzpomínku zakončila česká státní hymna.

   Poté se účastníci pietního shromáždění u společného hrobu poklonili památce vojáků rakousko-uherské armády i srbských a ruských zajatců, kteří zemřeli v prachatické záložní nemocnici v letech 1914 až 1918.

   Starosta Prachatic na závěr poděkoval všem za to, že účastí na pietním shromáždění za oběti všech válek se přihlásili k myšlence, že svoboda není předem a natrvalo daná, ale musí se za ni stále bojovat. Příkladem může být štábní rotmistr Tomáš Procházka, prachatický rodák, který položil život při zahraniční operaci proti terorizmu v Afghánistánu a stal se tak novodobým hrdinou.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...