Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Mezinárodní Intersalon hostí tvůrce i z našeho regionu

 ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRACHATICE - 9. listopadu 2018 - 12:38 - Svátek výtvarníků z jižních Čech i Evropy je od začátku listopadu v plném proudu v Galerii Mariánská v Českých Budějovicích. Jsou při tom svými díly a neztrácejí se tu i výtvarníci z Prachaticka. Intersalon AJV 2018 s názvem "Padesát na padesát" můžete navštívit až do 28. prosince. 

 Připravila: (red), foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Mezinárodní přehlídka moderního výtvarného umění INTERSALON Asociace jihočeských výtvarníků se koná už po 22. Vernisáž zahájil svým vystoupením SaxWork pod uměleckým vedením Kateřiny Pavlíkové.

   "Po celou dobu máme možnost navštěvovat akci vzniklou z iniciativy osvícených umělců, kteří si uvědomují, že skutečné umění není jen v jejich rukou. Podílí se na něm i divák, který na umělecké dílo pohlédne, ocení jeho krásu a vnitřní sílu, nechá na sebe působit emoce a nakonec si ho i zamiluje. Teprve takové dílo je doopravdy hotové. Važme si umělců, kteří tvoří a rozdávají krásu, to nemůže dělat každý," uvedla při zahájení Intersalonu hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

   Prestižní kulturní událost, kterou Intersalon prezentující současné výtvarné umění je, se už stala nedílnou součástí společenského a uměleckého života nejen na jihu Čech. "Letos se Intersalonu účastní a vystavuje tu svá díla 75 malířů, sochařů, grafiků, fotografů a dalších umělců z Čech, Německa, Rakouska, Itálie, Francie, Běloruska, Španělska, Rumunska a Moldávie," připomněl při vernisáži předseda pořádající Asociace jihočeských výtvarníků Vít Vavřinec Pavlík. "Výtvarníky jsme tentokrát postavili před novou výzvu - díla jsme omezili formátem 50 krát 50 centimetrů i formou prezentace. Nechtěli jsme totiž práce adjustované pod sklem nebo ve zlatých rámech. Přitom se neztratila různorodost a pestrost výtvarných technik a uměleckých názorů," dodal Vít V. Pavlík.

   Záměr AJV se podařil a výstava umožňuje citlivému návštěvníkovi i autorům samotným vnímat nové zkušenosti a inspirace. Ocenil to při vernisáži i předseda partnerského Svazu výtvarníků Dolního Bavorska Hubert Huber. Také čtvercový formát promlouvá příjemně k jeho duši výtvarníka, přiznal se, a popřál umělcům hodně dalších nápadů a nakonec i prodejních úspěchů.

   Ocenění si zaslouží i katalog Intersalonu AJV 2018. Jeho autorkou je Sandra Harazinová. Kromě základních informací o vystavujících autorech poskytuje výrazně více plochy pro ukázky z jejich tvorby.

   V českobudějovické galerii Mariánská najdete i práce autorů, kteří se v našem regionu účastní Výtvarného worshopu Volary (VWV) nebo Salve v Prachaticích či přímo zde žijí a tvoří. Dva obrazy provedené technikou akrylu na plátně tu vystavuje Vít Vavřinec Pavlík z Volar, ředitel zdejší ZUŠ a vystudovaný pedagog uměleckého školství. Inspiraci i tentokrát našel v rázovité krajině Šumavy, kterou ztvárňuje v abstrahovaných tvarech, dynamickými tahy štětců. Výsledkem je silný pocit neoblomné síly přírody.

   Na výstavě si všimnete i dvojice abstraktních fotografií na plátně, které vytvořil fotograf Zdeněk Přibyl, člen AJV. Obě jeho práce, Malý třesk a Okno do pohádky, jsou fotografické fantazie, kterým se autor věnuje zejména posledních pět let. Patří mezi fotoobrazy, které ponechávají divákovi prostor pro uplatnění jeho vlastní fantazie a tím ho vtahují do vnitřního děje fotografie.  

   Dodejme ještě, že záštitu nad 22. ročníkem Intersalonu AJV převzali hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda a první náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...