Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Ke 100 letům republiky ve Volarech zpívali i sázeli lípu

 VOLARY - 30. října 2018 - 17:57 - Ve Volarech v neděli odpoledne vyvrcholily oslavy sta let od vzniku samostatného československého státu. Proletí století - v tomto duchu se nesl týden oslav samostatnosti státu, kterému bylo právě 28. října sto let.

 Text a foto: Ladislav Beran

www.dre-kon.cz   

   Vernisáž výstavy moldavských mistrů malířů, Toulky starou Šumavou, zábava ve společenském sále radnice s nejstarší rockovou legendou jihu Čech, skupinou Parkán - to všechno bylo součástí oslav v průběhu týdne. Vše vyvrcholilo v neděli, na kterou připravily Město Volary a volarská farnost římskokatolické církve společný program.

   Začal koncertem smíšeného pěveckého sboru Česká píseň v kostele sv.  Kateřiny Alexandrijské. Koncert uvedla starostka města Martina Pospíšilová. Ta v úvodu poděkovala sboru za to, že do Volar, na krásnou oslavu, přijel potěšit posluchače v den oslav sta let od vzniku samostatného Československa.

   Jaroslav Černý uvedl koncert a předal Martině Pospíšilové kytici nádherných květů. "To je za dlouholetou a vynikající spolupráci a za přízeň, kterou jsi nám věnovala," dodal a koncert začal. Zahájila ho státní hymna, jak ji známe z dob Československa, a poté již přišly pod taktovkou sbormistryně Marcely Pehelové na řadu písně z českých luhů a hájů...

   Po koncertě se lidé přesunuli do nedalekého parku v České ulici na Starém Městě, kde byl zasazen Strom republiky - lípa srdčitá. Zde přednesla starostka Volar Martina Pospíšilová projev, ve kterém zdůraznila význam vzniku samostatného československého státu, poukázala na rozpad Rakouska - Uherska a význam vzniku mnoha nových států. Vyzdvihla osobnost prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka.

   V další části svého vystoupení zvýraznila osmičky, které mají pro sté výročí velký význam. "Ano, osmičky byly v našem století důležité, 1918 vznik samostatného Československého státu, 1938 rozpad první republiky a nástup fašismu, 1948 únorový puč a nástup totalitního státu, 1968 utnutí snahy o demokratické změny a nástup nové totality. To byly nejdůležitější zlomy v našich dějinách, kdy přecházela demokracie k totalitě a opět k demokracii. Važme si svobody, važme si demokracie a buďte šťastni," tak končil pěkný a výstižný projev, v němž bylo řečeno vše důležité.

   Po projevu požehnal Lípě republiky farář Římskokatolické farnosti Volary Karel Falář. Ten také v modlitbě poukázal na význam stromu nejen jako takového, ale i pro společnost.

   Na závěr připili republice na dalších sto let společně se starostkou nejstarší zastupitel a radní Pavel Trnka, zastupitel Jiří Cigánek a farář Karel Falář. Po přípitku následovalo slavnostní přihrnutí hlíny ke Stromu republiky, který, jak dodal Pavel Trnka, stojí po padesáti letech opět na místě, kde už byl kdysi zasazen. I to je pěkné připomenutí volarské historie. První lopatu zeminy přihodila starostka Martina Pospíšilová, poté se přidali hosté a veřejnost...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...