Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Odhalení pomníku i slavnostní koncert ke 100 letům republiky

 PRACHATICE - 29. října 2018 - 23:23 - V pietním duchu se nesla v neděli 28. října v Prachaticích připomínka 100 let od vzniku samostatného Československa. Před Dolními kasárnami ve Starokasárenské ulici byl při vzpomínkovém aktu odhalen pomník obětem první světové války z Prachaticka. Večer se pak ve společenském sále Národního domu uskutečnil slavnostní koncert smíšeného pěveckého sboru Česká píseň a jeho hostů u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu.

Text: Zdeněk Přibyl a Jiřina Dolejšková, vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu Prachatice, foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Účastníky pietního aktu zkrápěl studený déšť, přesto byla vzpomínková slavnost důstojná. Zahájila ji hymnická píseň Hej Slované!. Památce padlých v první světové válce se poklonili a věnec k pomníku položili představitelé politického, kulturního a společenského života města v čele se starostou Prachatic Martinem Malým. Čestnou stráž stáli u pomníku i členové Military klubu Josefa Štěcha a Sokolové.

   Kněz Církve československé husitské v Husinci Vojtech Pekárik poté procítěně odříkal Otčenáš. Na závěr slavnostního aktu muzikant Milan Čeněk zatroubil Večerku.  

   Starosta města Martin Malý uvedl, že vzdávat úctu válečným obětem je naší povinností a projevem vřelého vztahu k historii naší země. Připomněl, že autorem myšlenky zbudovat pomník obětem první světové války, byl zesnulý ochránce historických tradic Bohumil Toms starší. Zdůraznil, že naši úctu si zaslouží i prachatický rodák rotný Tomáš Procházka, který nedávno položil svůj život na spojenecké misi v Afghanistánu. "Svoboda není nějaká samozřejmost, ale musíme ji strážit a stále za ni bojovat," řekl starosta Martin Malý.  

   Historik Pavel Fencl pak připomněl více než čtyři tisíce obětí Velké světové války, jak se tehdy říkalo, z našeho regionu. A vyslovil uznání za to, že byl tento památník vybudován. Poté se k památníku přicházeli poklonit i občané, kteří se za nevlídného počasí pietního aktu zúčastnili.

   Památník podle návrhu prachatického výtvarníka Václava Kuneše zhotovil zdejší kameník František Kölbl. O realizaci díla se nejvíce staral místostarosta Jan Klimeš.

   Památník je z přírodního kamene v kombinaci světlé žuly a místního tmavého dioritu. Tvořen je opracovanou horizontální žulovou deskou, na které stojí materiálově shodná stéla s plastickým sekaným vyzlaceným nápisem na přední straně a stejně provedeným reliéfem růže na skosené horní straně. Růže symbolizuje pomíjivost života, slávu a činy na válečném poli. Stéle je předsazen svislý dioritový plát přes celou délku spodní žulové desky, jehož horní okraj symbolizuje horu Libín.

   Večernímu slavnostnímu koncertu ke 100. výročí vzniku samostatného československého státu patřil v neděli 28. října společenský sál Národního domu v Prachaticích. Po zpívané dvoudílné hymně Československé republiky pronesl slavnostní projev starosta Prachatic Martin Malý. Připomněl zejména tzv. osmičkové roky, počínaje rokem 1918,  a jejich důležitost v dějinách naší země. "Žije se nám dnes nejlépe v celé její historii. Važme si toho," uvedl mimo jiné ve svém projevu Martin Malý. 

   Poté už Národní dům patřil smíšenému pěveckému sboru Česká píseň a jeho hostům z pěveckých sborů Sonitus Písek a Musica viva z Horní Plané. Sbor dirigoval Václav Kraus. Repertoár byl důstojný a ladil se slavnostními okamžiky dne - od první části České písně Bedřicha Smetany, přes Aká si mi krásna Eugena Suchoně až například po Jižní Čechy Josefa Bartušky a Františka Jančíka. 

 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...