Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Salut din Moldova! aneb Pozdrav z Moldavska. Zní ve Volarech

 VOLARY - 29. října 2018 - 10:30 - V Městské galerii ve Volarech byla ve čtvrtek 25. října slavnostně otevřena výstava obrazů čtveřice moldavských umělců nazvaná příznačně Pozdrav z Moldavska.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

    Byl u toho Jeho Excelence velvyslanec Moldavské republiky v Praze Vitalie Rusu, senátor Tomáš Jirsa, dosluhující starostka Volar Martina Pospíšilová, místostarosta Ladislav Touš, farář římskokatolické farnosti ve Volarech Karel Falář a řada občanů z Volar, Prachatic a dalších míst okresu.

   Vernisáž zahájil a její účastníky přivítal Vít Vavřinec Pavlík, ředitel ZUŠ Volary a předseda Asociace jihočeských výtvarníků. O skvělé hudební vystoupení se postaralo Tilia trio. Úvodního slova se ujal moldavský rodák, akademický malíř Teodor Buzu. Se šarmem sobě vlastním upozornil návštěvníky, že Volary se stávají kulturním centrem Evropy. Doporučil jim, aby se i nadále zajímali o umění, drželi hlavu vzhůru a ochutnali víno, které zraje v Moldavsku a soustřeďuje v sobě moldavské slunce. Trojici hudebnic pak podaroval svými grafikami.

   Velvyslanec Moldavské republiky v České republice, Jeho Excelence Vitalie Rusu, poděkoval za pozvání na výstavu moldavských umělců ve Volarech, a vyjádřil radost nad tím, jak se umělecké i lidské vztahy Moldavska a Volar zdárně úspěšně rozvíjejí.

   S kyticí přišel na výstavu senátor Tomáš Jirsa. "Jsem tady nejen proto, že je to moje povinnost, ale proto, že je mi u vás dobře. A uložil jsem si ještě jeden úkol - poděkovat za práci a předat květinu paní starostce Martině Pospíšilové," uvedl senátor Tomáš Jirsa. A jak řekl, tak učinil. A také zavzpomínal na svou návštěvu Moldavska, kde ho doslova fascinovaly 125 kilometrů dlouhé vinné sklepy a příkladná pohostinnost vinařů.

   Zbývá dodat, že na stěnách Městské galerie ve Volarech, která už dlouho rozvíjí svůj mezinárodní věhlas a hostí postupně české i zahraniční umělce, se představují moldavští umělci Teodor Buzu, Anatol Rurac, Ilie Cojocaru a Mihai Tarus. Ve volarské galerii je otevřeno od pondělí do pátku, od 9:00 do 17:00 hodin. 

   Zmíněné moldavské slunce přetavené do vína a umělecké sklony  obyvatel se nepřehlédnutelně projevují také ve vystavených pracích moldavských výtvarníků. Jsou tam, byť by se lehce skrývaly třeba na vnějším rámcem geometrických tvarů. Zaujaly opět i obrazy Teodora Buzu, který již ve Volarech vystavoval. Jeho proslulé akvarely, které prý tvoří jen když je teplo a když není, tak se musí udělat, zastoupily tentokrát až impresionisticky laděné obrazy působivých nálad a barev. 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...