Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Ve Vimperku zasadili v parku u ZŠ TGM Lípu republiky

 VIMPERK - 27. října 2018 - 8:15 - Neplánovaný déšť zkrápěl ve středu 24. října odpoledne účastníky slavnostního vysazení Lípy republiky ve vimperském městském parku poblíž Základní školy Tomáše Garrigue Masaryka. Přesto byly tyto okamžiky související s oslavami 100 let vzniku samostatného Československa důstojné a milé.

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Zdeněk Přibyl a Stanislav Hubáček

www.dre-kon.cz   

   Účastníky shromáždění, mezi kterými byl dosavadní místostarosta Lukáš Sýs, nově zvolení i dosluhující zastupitelé města, vítězka voleb Jaroslava Martanová, zástupce vimperské římskokatolické farnosti, dobrovolní hasiči v roli slavnostních praporečníků, skauti, členové divadelního souboru Bouček v dobových kostýmech a další vimperští občané, přivítal s moderátorským blokem ruce Roman Hajník.

   Po recitaci žákyně Základní umělecké školy Vimperk požehnal mladé lípě farář vimperské římskokatolické farnosti Jaromír Stehlík. "Déšť byl od Pána vždy symbolem požehnání. Ať se tedy daří této lípě i nám všem," řekl. Poté se zasazení lípy srdčité a prvního symbolického přihrnutí zeminy k jejím kořenům ujali František Kadoch a Vojtěch Kohout mladší, který zastoupil svého nemocného otce Vojtěcha Kohouta. Lopat se chopili i mladí skauti.

   Následující slavnostní fanfára trubačů uvedla ocenění dvou významných vimperských osobností pamětní medailí za reprezentaci města. Z rukou místostarosty Lukáše Sýse ji obdrželi Mgr. František Kadoch za dvacet let vedení městské kroniky a dlouhodobou reprezentaci města a muzikant Ing. Vojtěch Kohout nejstarší za dlouhodobou reprezentaci města a morální postoje, kterými inspiroval celou řadu Vimperáků a milovníků Šumavy. Toho opět zastoupil syn Vojtěch stejně jako při podpisu obou oceněných do městské kroniky.

   Ke štědré obloze se vznesly i procítěné tóny české státní hymny. Následoval přípitek šumivým vínem, drobné občerstvení v podobě sváteční bábovky a zápisy dalších účastníků slavnosti do městské kroniky. Nu a pak přestalo pršet. Déšť byl asi opravdu požehnáním těmto slavnostním okamžikům...

   "Lípu chápali jako jedinečný symbol již naši předkové, a proto se i my ve Vimperku připojujeme zasazením tohoto stromu k posílení národní identity a sounáležitosti obyvatel k místu, kde žijí," řekla nám Renata Lešková z odboru školství kultury a cestovního ruchu vimperské radnice.

   Poblíž zasazené lípy je umístěn kámen s vytesaným obrysem republiky a pamětním nápisem. Kámen je darem společnosti RENO Šumava, obrys republiky do něj vytesal Richard Vondrášek z Bohumilic.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...