Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Jiná krajina architekta, malíře i fotografa Borise Čepka

 PRACHATICE - 26. října 2018 - 13:23 - Galerie Dolní brána v Prachaticích hostí od pondělka 22. října novou výstavu. Jmenuje se Jiná krajina a svými originálními obrazy, které doplňují fotografie a kresby tužkou i uhlem, se na ní představuje architekt, malíř i fotograf Boris Čepek. Výstava potrvá do 24. listopadu.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Malování bylo pro kolegu Borise Čepka vždy důležitým a trvalým doplňkem k jeho práci architektonické. K malování se dostal už v mládí, při studiích na fakultě architektury, kde se vyučovala kromě ryze odborných předmětů i kresba, malba a práce s hlínou. Po odchodu do důchodu se malování stalo jeho činností hlavní. Tématem je pro něho vždy jihočeská krajina. Na této výstavě najdete i některé jeho fotografie, zejména starých stromů na hrázích rybníků. Tyto motivy můžete pak nalézt i v některých autorových obrazech. Dýchne z nich však na vás i kouzlo starých map, plánů měst či satelitních snímků, transformovaných okem, rukou, fantazií i citem umělce. Prostě - jiná krajina," řekl v úvodním slově při vernisáži architekt Jan Matyáš, Čepkův spolužák a kolega.

   Boris Čepek podle svých slov přistupuje k malování z pozice nezdolného, byť třeba lehce naivního optimismu. Své originální práce vystavoval už také například v Českých Budějovicích, Telči nebo v Českém Krumlově.

   O hudební doprovod se mu při prachatické vernisáži postaralo Trio Flauto Traverso ve složení Kateřina Weissová, Petra Pěstová a Kristýna Mašková. Doplnil ho působivou recitací ve stylu ptydepe kamarád architektů Pavel Bušek, který v závěru svého vystoupení, při němž mu šikovně asistovala galeristka Dolní Brány Šárka Hettnerová, exceloval střídavě na klarinet a saxofon. Na výstavě jsme potkali i ředitelku Kulturních a informačních služeb města Prachatic, pod jejíž křídla galerie patří, Věru Houškovou.

   Zážitkem pro hosty vernisáže byla i prohlídka vystavených prací Borise Čepka s autorovým komentářem. Jeho obrazy na svého autora prozrazují mnohé - fantazii a cit malíře propojené s precizním provedením díla rukou architekta. Mají často vnější rám zdvojený vnitřním a mezi nimi s celkovým vyzněním ladícím barevným přechodem. Jiné jsou na blind rámech, a tak krajiny pokračují jakoby do ztracena. Snové krajiny, které jsme ovšem do té doby ještě nikdy neviděli. Ale stojí za to!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...