Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Pocta osobnosti: Václav Jírů, pan fotograf. V Galerii Nahoře

 ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRACHATICE - 21. října 2018 - 9:03 - Galerie Nahoře, stálá výstavní síň fotografií v českobudějovickém DK Metropolu, pokračuje ve volné sérii představování fotografických osobností. Nejnovějším počinem je výstava Pocta osobnosti - Václav Jírů. Otevřena byla v úterý 16. října a potrvá do 23. listopadu. Vernisáže se zúčastnili i vyznavači výtvarné fotografie z Prachatic.

Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Hosty přivítala kurátorka Galerie Nahoře Bohunka Maříková, o fotografovi Václavovi Jírů zasvěceně promluvila kurátorka výstavy Věra Matějů, předsedkyně Svazu českých fotografů. Obě instituce stojí za uspořádáním této výstavy a patří jim za to dík.

   "Osobnost Václava Jírů těsně souvisí s vývojem oboru fotografie u nás. Neústupně bojoval za její uznání jako rovnoprávného umění. Založil periodikum, které se oborem vážně zabývalo a vydobylo mu prestiž doma i v zahraničí. Psal, organizoval, tvořil, experimentoval, hledal nové cesty, talenty, neobvyklá spojení. Na svou dobu byl velmi moderním fotografem. Dával dohromady fotografy i fondy fotografie, tvůrčí skupiny i fotografické spolky," uvedla při vernisáži Věra Matějů.

   Osudem Václava Jírů byl fotoaparát. V  šestnácti letech se stal členem fotografického klubu v pražské Nekázance. Od roku 1926 publikoval v tisku, knihách a často i vystavoval. Fotografoval krajinu, sport, akty, divadlo, reportáž i reklamu. Častým tématem jeho tvorby byla Praha. Nejvíc ho však zajímal člověk.

   Byl jedním z prvních, kteří se již mezi světovými válkami věnovali sociálnímu dokumentu. Ve 30. letech minulého století se zabýval fenoménem chudoby v české společnosti, čímž se výrazně lišil od experimentálně pojaté tvorby české meziválečné fotografické avantgardy. V roce 1940 ho gestapo zatklo pro odbojovou činnost. Byl odsouzen na doživotí a vězněn do konce války.

   Po válce se stal členem Svazu čsl. novinářů a v roce 1948 členem Svazu čsl. výtvarných umělců. V roce 1957 Jírů založil a vedl fotografickou revui "Fotografie" a usiloval o to, aby fotografie byla chápána jako umění. Po roce 1968 musel místo šéfredaktora opustit, ale až do konce života působil v porotách fotografických soutěží a sám organizoval fotografické výstavy.

   Na výstavě v Galerii Nahoře najdou návštěvníci mnoho proslavených fotografií Václava Jírů, a to jak originálních, tak skvělých tisků. Vedle pověstného Švédského žebříku a náladových snímků Prahy i řadu fotografií z prostředí Divadla Vlasty Buriana. Například autoportrét s Vlastou Burianem a Marií Rosůlkovou nebo fotografii nazvanou Trojlístek s rozesmátými Voskovcem, Werichem a Burianem. Ale také třeba portrét mladičké herečky a zpěvačky Ljuby Hermanové.

   Milovníci dobré výtvarné fotografie se mají i do budoucna v českobudějovické Galerii Nahoře, která je součástí společnosti Metropol,  na co těšit. Bohunka Maříková a Věra Matějů, které vymyslely a úspěšně uvádějí do života cyklus Pocta osobnosti, jenž už představil špičkové fotografy Jiřího Ployhara a Zdeňka Voženílka, totiž prozradily při vernisáži jedno překvapení. Chystají totiž výstavu věnovanou infant terrible československé fotografie Jánu Šmokovi...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...