Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Malíř Synek a designér Teska znovu spolu na Slunečné

 SLUNEČNÁ - 11. října 2018 - 14:30 - Drobným mrholením, vlídně zkrápějícím do podzimního roucha se odívající listnáče, přivítala v neděli 7. října Galerie Biofarma Slunečná hosty vernisáže další ze zdejší skvostných výstav. Znovu spolu - což je název nové výstavy - se tu sešli malíř Josef Synek a sochař Vlastimil Teska, kteří už společně vystavovali. Setkali se tu nyní nejen svými pracemi, ale přímo osobně. A nebyli tu zdaleka sami!

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Role hostitele se ujal zdejší osvícený farmář a vystudovaný inženýr fotografie Pavel Štěpánek, o působivý hudební úvod se postaralo čtyřčlenné trio muzikantů z Volar, výstavu ve stylové galerii zahájil kurátor Harry Farkaš z Kolína nad Rýnem a často i Šumavy, o umělcích vesele i vážně a hlavně s citem promluvil znalec umění doktor Jaromír Schel z Českých Budějovic, slovo si vzal i přítel umělců a umění Pravoslav Tomek z Prachatic. Výstava tu potrvá do 31. ledna příštího roku.

   Na nedělní vernisáž přišla spousta lidí - z okolí, z Volar, Prachatic i Českých Budějovic, takže se obrazy Josefa Synka a promyšlené objety Vlastimila Tesky mohly těšit z upřímného obdivu návštěvníků.  

   "Výhodou této galerie je, že stále žije," řekl kurátor Harry Farkaš. "Nejen ve chvíli, kdy se otevírá výstava, ale lidé sem nacházejí cestu průběžně," ocenil jednu z předností zdejších výstavních prostorů. Lehce zavzpomínal na své první setkání se Slunečnou a obdiv, který v něm vzbudila tehdejší výstava soch. "Co to může být za farmáře, že má takový cit pro výtvarné umění? - říkal jsem si tehdy. Dnes už ho znám dlouho, spolupracujeme spolu, vážím si ho a děkuji mu za to, že nám ve své galerii dává takovéhle šance," uvedl Harry Farkaš.

   Doktor Jaromír Schel pak předvedl mistrovský kousek - představil postupně oba umělce tak výstižným, humorným i příjemným způsobem, že všechny zaujal, rozesmál a několikrát roztleskal. A do své řeči nenápadně vpletl i jejich základní životní a pracovní data, místa i názory a pocity...

   Vlastimil Teska (ročník 1945) žije a pracuje střídavě v Písku, v Chobotě u Blatné a v Praze. Jednoslovný výraz pro jeho tvorbu a působení zřejmě není - je designérem, architektem, pedagogem, sochařem. Do roku 1990 byl šéfdesignérem v proslulém píseckém nábytkářském podniku Hikor. Od roku 1999 učí na Vyšší odborné škole restaurátorské v Písku.  "Chápu židli jako sochu, na které se dá i sedět," to je motto jeho tvorby. Na ty vystavené na Slunečné si nikdo nesedl. Asi to nedovolila jejich krása. Obdivu se ovšem těšily i Teskovy oblé objekty, stejně jako leknín pod oknem. Podobné krásné objekty i skvělé židle jsou i ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, v Brně, doma i v zahraničí.  

   Obrazy a obrázky s pozitivní silou z dílny Josefa Synka (ročník 1944), člena Unie výtvarných umělců a Asociace jihočeských výtvarníků, žijícího v Blatné, viděli již lidé také na mnoha výstavách. "Synka jsem potkal už před lety, sleduji jeho vývoj a růst. Synek nám visí v kuchyni i na dalších místech v bytě, a jsem za to rád," řekl Jaromír Schel. Malování je náplní Synkova života. "Je to moje radost i zármutek. Je to moje hledání ztraceného ráje, moje stopa v písku, moje hra s tvary a barvami, můj životní postoj, moje snění, moje volání a naslouchání," vyznal se pro jeden výstavní katalog. Abyste mu uvěřili, stačí se zadívat do očí básníka a grafika Bohuslava  Reynka na Synkově portrétu...

   Výstava obrazů malíře Josefa Synka a designéra Vlastimila Tesky potrvá v Galerii Biofarma Slunečná na Sluneční magistrále z Volar na Lipno do konce ledna příštího roku. Pokud pojedete kolem, určitě se v této galerii a na téhle svérázné farmě zastavte. Budete vítáni!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...