Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Muzeum Netolice vystavuje Naši republiku očima dětí

 NETOLICE - 6. října 2018 - 9:09 - Sborově zpívaná Modlitba pro Martu, výrazový tanec a pak opět mnohohlasně Kde domov můj - také to provázelo na netolickém náměstí v úterý 2. října zahájení výstavy výtvarných prací dětí nazvané Naše republika. Najdete ji ve výstavní síni muzea do 31. října, otevřeno bude i na svátek v neděli 28. října.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Naším přáním a záměrem bylo, aby výročí 100 let od založení samostatného československého státu nebylo pro děti jen dalším výročím v učebnici," řekla nám ředitelka netolického Muzea JUDr. Otakara Kudrny Zuzana Leherová o spolupráci s ředitelem Základní školy v Netolicích Ladislavem Vovesným při přípravě výstavy. Začali ji chystat od jara. Děti kreslily, malovaly, vystřihovaly, fotily, daly do toho hodně ze sebe.

   Netradiční a také v režii dětí bylo i zahájení výstavy. Všechny přivítala ředitelka muzea Zuzana Leherová. Poté promluvil ředitel netolické základní školy Ladislav Vovesný. "V průběhu uplynulých sta let jsme jako národ zažili mnohé. Dvacet let rozkvětu tzv. první republiky, šest let hrůzovlády německého protektorátu, čtyři dekády komunistické totality včetně dvaceti let okupace sovětskou armádou. Znovuvzkříšení demokracie před 29 lety. Lze říci, že náš stát za pouhých sto let zažil snad vše, co jen zažít lze," řekl a dodal: "Co nyní potřebujeme, je opět povzbudit sebevědomí a hrdost na vlastní stát. A proč k tomu nevyužít oslav sta let existence naší republiky?"

   Ředitel školy také poděkoval všem, kteří se na přípravě výstavy podíleli. Jako první jmenoval zaměstnance muzea, kteří se stali prvotními nositeli nápadu, aby jej dotáhli až k realizaci. Poděkování podle jeho slov patří i žákům a učitelům základní školy za to, že ke zdárnému uskutečnění nápadu nemalou měrou přispěli.

   A pak už začala úvodní show žáků. Výrazový tanec v podání taneční skupiny NG DANCE CREW Netolice na populární hudební motivy,  připomínající některá období republiky, a po něm vystoupení Netolických Vrabčáků všechny zaujaly.

   "Je to vaše republika, záleží jen na vás, co s ní uděláte," řekla rozzářeným, ale i dojatým dětem ředitelka muzea Zuzana Leherová. A šlo se na výstavu. Vás tam zveme prostřednictvím fotografií také. A rozhodně se přijďte podívat osobně, stojí to zato! 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...