Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Jablkobraní v Prachatickém muzeu lákalo hlavně děti

 PRACHATICE - 26. září 2018 - 11:25 - V Prachatickém muzeu si v sobotu 22. září dali dostaveníčko zájemci o Jablkobraní. Připravilo ho muzeum spolu s CEV Dřípatka. A přišly na ně šikovné děti, ale i dospělí, přidali se k nim i někteří turisté včetně zahraničních.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Kdybyste nevěděli, co si pod pojmem Jablkobraní představit, tak vězte, že to bylo třeba moštování z připravených i přinesených jablek v ručním lisu, stáčení moštu do lahví, příprava a pečení jablečného závinu neboli štrůdlu. K dispozici tu byl i výběr odborné literatury, a také ukázky některých odrůd jablek.

   Na povel to tu měla Miloslava Fidlerová z Prachatického muzea s řadou dobrovolných pomocníků. Skupinu zaujatých dětí - členů kroužku Mladých ochránců přírody z Centra ekologické výchovy Dřípatka - sem přivedla a provázela Blanka Dvořáková. O tomhle kroužku jistě ještě nejednou uslyšíme.

   Hlavně děti si vyzkoušely například mlýnek na jablka, což nebylo nic lehkého, stejně jako lisování moštu, a pak strouhání jablek, která jim nakrájeli dospělí, na ručním struhadle, rozválení placky na štrůdl, naplnění a zavinutí šátečku, dozdobení rozinkami a pak šup do trouby.

   Zkrátka - dnes už mají všechny pojem o tom, co to obnáší vyrobit jablečný mošt nebo upéct štrůdl. Děti svým dozlatova upečeným, voňavým a chutným výrobkům říkaly častěji štrůdlíky. Ale hlavně - připravily si je samy a byly jejich!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...