Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Šest statečných sekáčů pokosilo louku, která děsila šampiony

 MLYNÁŘOVICE U VOLAR - 22. srpna 2018 - 12:58 - Sekáči-šampioni přijeli, nad loukou hlavou zakroutili a odjeli. Místní s několika hosty se nelekli a pokosili louku - mokřinu u potoka v Krejčovicích, které se zděsili i evropští šampioni. No - možná to tak jednoduché nebylo, ale výsledek Šumava Champions Cup Mlynářovice u Volar v kosení kosou byl v sobotu 18. srpna právě takový.

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Zdeněk Přibyl a Kateřina a David Kulhánkovi 

www.dre-kon.cz   

   Mezinárodní Šampionát Šumavy v kosení kosou pečlivě připravoval David Vostrovský se svými přáteli a s pomocí facebooku působivou videopozvánkou a vlastním zpěvem dlouho dopředu. Účast přislíbili šampioni - sekáči z řady evropských zemí. A také se sem, do tohoto  koutu Šumavy nedaleko od Volar, začali sjíždět. Vypravili se společně i do soukromého pivovaru v Prachaticích, aby vypili pivko na chuť, přátelství a na kuráž. Toho posledního se některým ale ve finále nedostávalo. Přesto, že se na facebooku z výpravy do Prachatic objevila fotografie třiadvaceti statečných zachránců luk a luhů šumavských.

   "Když jsem jim řekl, že normální trávu spálilo letošní palčivé slunce, ještě to chápali. Když jsem jim ukázal louku v Krejčovicích, mírně se svažující k potoku, zarostlou místy i více než metr vysokou, ostrou a kyselou trávou, řekli, že tohle sekat nebudou," řekl nám David, mistr republiky v kosení kosou, dobře známý i v Evropě. Mistři svých zemí z Baskicka, Německa, Rakouska se zalekli a odjeli. Ne tak místní borci a jejich přátelé ze Slovenska. Mezinárodní punc tak Šumavský pohár šampionů neztratil.

   Za slušného diváckého doprovodu, povzbuzování a prozpěvování hlavně sekáčských slovenských písní se půltucet sekáčů pustil do práce. Jako první šel do akce hlavní pořadatel David, který je ovšem s kosou v rukách třída sama pro sebe. Ostatní mu ale zdařile sekundovali, tráva, jakou mají v oblibě snad jen šumavský chřástal a někteří hadi, padala pod širokými rozmachy dlouhých kos. Pod zataženou oblohou a ve vysoké vlhkosti se z bosých a po chvíli i do půl těla svlečených sekáčů pot řinul proudem. Ale nepovolili. A také po sobě posečenou trávu shrabovali.

   David stačil ještě vyvolávat trefné hlášky, kterými komentoval nastalou situaci. Všechny směřovaly k hrdosti nad tím, že místní dokázali pokosit louku, která byla postrachem šampionů. A taky třeba zval přátele na letošní mistrovství v kosení kosou v sousedním Německu.

   V Krejčovicích však nešlo jen o kosení kosou, sence meahen či scythe mowing, ale akce byla prezentována dopředu také jako Festival za zdravý rozum, propagaci místní bioprodukce, mezigenerační dialog a vědomé rodičovství. Nu - pěkně velké sousto si organizátoři vzali do úst. Ale nutno říci, že se naštěstí neudávili...

   Připravili ohniště na táborák, stan s kovovou konstrukcí pokryli plachtou a na stolech v trávě uspořádali klasickou poznávačku - hlavně zrnin. Poznat měli zájemci rýži, čočku, kukuřici, ale i cizrnu nebo pohanku a jáhly. Trochu oříškem už bylo rozpoznání a přiřazení jednotlivých druhů stromů a dřev, řeč přišla i na anketu, zda by děti mladší tří let měly navštěvovat jesle, či na podporu při kojení - to vše v režii Impaktu - společnosti pro aktivaci periférií a s laskavým doprovodem Kateřiny a Davida Kulhánkových. Razily se také mince, představovaly se přírodní materiály, jako lýko, bavlna nebo len. A nechybělo ani něco dobrého na zub, či tak povediac - volačo pod zub. Třeba v podobě švestkového koláče s mákem.

   Spojení Šumavského šampionátu v kosení kosou a festivalu za zdravý selský rozum se v Krejčovicích osvědčilo a má budoucnost. Jaká bude? Na to si musíme počkat.

   Na facebooku Davida Vostrovského jsme našli takovýto vzkaz od Pavly Kačalové: "Matka ZEM se raduje, když se tráva kosí. ZEM a člověk jsou spojeny. Je to tanec, dokonalý pohyb, zvuk země spojený s tělem. To není jako u souseda každou sobotu 3h zapnutá sekačka, vše mrtvé a zvuk na sluchátka. David Vostrovsky, pokračuj, fandím Ti v tom!" A my se k přání připojujeme...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...