Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Indiánské léto dvou generací u Lipna s Blankou a spol.

 NOVÁ PEC - 22. srpna 2018 - 7:00 - Po týdnu stráveném na základně u Lipenského jezera v Nové Peci se v sobotu 18. srpna rozjeli do svých domovů účastníci letního tábora pro rodiče s dětmi a babičky s vnoučaty. Už deset let ho pořádá a role první vedoucí se ujala Blanka Venderová z Prachatic. Letošní táborové téma znělo: Indiánské léto.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   V nádherném koutu přírody mezi nebem, vodou a lesem, kde se Vltava začíná rozlévat do šířky budoucího jezera, strávili rodiče, prarodiče a děti každý den jako sen. Ale nemyslete si - píšťalka, kterou měla Blanka na krku, nezahálela! "Náš tábor má řád. Má budíček, rozcvičku, ranní hygienu, snídani, dopolední program, jídlo, polední klid, odpolední program a večeři. Hrozně nás to baví," říká Blanka s úsměvem, ale taky rozhodným hlasem.

   Upozorní nás také na odlišnost tohoto tábora od dřívějších zkušeností, kdy bylo všechno připraveno včetně sportovního náčiní. "Jsou tu sice kola a lodičky, ale když někam jedeme, všechno si musíme zajistit sami. Od účastníků vybíráme kromě pobytu malý animační poplatek, abychom měli na výdaje." O program se tu starají její další dvě spolupracovnice - Alžběta Tušerová a Irena Pilečková.

   "Je nás tu padesát. Z Prachatic, Kardašovy Řečice, Lenory, Mičovic, Češňovic, ze Strunkovic nad Blanicí, Prahy, Říčan a dalších míst. Každý den děláme něco praktického, čím se určitě zabývali i praví indiáni. Snažíme se vést děti k ručním pracem. Tak jsme třeba vyráběli indiánská trička, čelenky, amulety, lapače snů, učíme se indiánský tanec. Hrajeme úspěšnou táborovou hru Bingo, máme připravené pěkné, nesladké odměny. Měli jsme tu psovody a tři psy z Policie Volary, pod velením pana Šindeláře. Vlastně jsou jediní v prachatickém okrese. Bylo to úžasné a děti byly fakt natřesené. Psi byli vlastně také rodina - táta a jeho dva štěněcí synové. A dneska máme další návštěvu - indiánského šamana," vybírá Blanka z programu tábora.  

   A na šamana jsme ve středu 15. srpna přijeli i my. Trochu nás všechny překvapil, protože se svým oblečením lišil od amerických prérijních indiánů jak si je představujeme. "Indiánů byla spousta druhů, já patřím do Ligy lesní moudrosti," vysvětlil dětem šaman Hrom. A pak jim prakticky ukázal, jak se rozdělává oheň bez zápalek. A to hned na tři způsoby - otáčením dřívka v rukách, s pomocí lučíku a křesáním z pazourku. Ten poslední způsob si děti mohly po přestávce na svačinku vyzkoušet samy a brzy se to těm nejšikovnějším dařilo. Pochvala od Hroma, v civilu Alberta Mináře z Českého Krumlova, je neminula. Také on sklidil uznalý potlesk a pak se všichni společně vyfotili.

   Po našem odjezdu pestrý program tábora pokračoval na lodičkách a děti se těšily ve zbývajících dnech na další hosty, například na dva včelaře z Českých Budějovic s živými včelami. Další den přijela ještě vzácnější návštěva, špičkový horolezec z Prachatic Ivo Grabmüller, který letos v květnu výstupem na nejvyšší horu světa Mount Everest dovršil Korunu světa, což znamená, že postupně vystoupil na nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Nechyběla ani sportovní soutěž a na závěr velký oheň s buřty a diskotékou. Poděkování na tomto místě patří i panu Mírovi Vaňkovi, který sebou vozí aparaturu...

   V debatě se vracíme obloukem ještě jednou k začátkům tábora. "Kdysi jsme na svazu žen organizovali tábor pro děti ze sociálně slabších rodin. Tehdy se zrodil nápad připravit  tábor pro rodiče s dětmi a babičky s vnoučaty, což jsme také jedenkrát udělali. A po létech si ti, co tady tehdy byli s malými dětmi, řekli, že by se tu rádi sešli. A tak jsem se tu setkali. Tenkrát tu bylo dětí jen osm, což se projevilo třeba tak, že jsme byli se všemi soutěžemi rychle hotovi," vzpomíná Blanka.

   Postupně tu vystřídali různé táborová témata, například Tábor má talent - někdo zpíval, někdo přednášel, někdo tančil. Vloni to byl Život v pravěku. "No a teď už zase přemýšlíme, jaké téma vybereme pro příští rok. Tajné to není, ještě nevíme, ale uvažujeme, třeba o ochraně přírody..."

   Před pěti roky se Blanka Venderová potkala na rekreaci v Maďarsku s dnešní druhou vedoucí tábora pro rodiče s dětmi a prarodiče s vnoučaty Jarkou Vlkovou. Dlouholetá učitelka mateřské školy, mimochodem - absolventka Střední pedagogické školy z Prachatic - a také aktivní režisérka divadelního spolku J. K. Tyla, kouzlu tábora u Lipna docela propadla. 

   "Mně to dává radost, spokojenost a dobrý pocit, že dětem něco předávám a taky jim dělám radost. A že tady děti k něčemu vedeme, pěstujeme u nich zručnost a trochu i samostatnost. Není to jako doma, jen televize a počítače, ale tady je to v přírodě a na čerstvém vzduchu. Letos máme hodně malých dětí a ty jsou do toho úplně zapálené, ty starší už mají trochu jiné zájmy, ale nakonec je to také chytne," říká Stará Vlčice, která například dětem ušila amulety. Jejich zdobení a indiánská jména si už vymyslely samy a zapojili se prý i dědečkové.

   Pobyt v táboře si pochvalují i babičky. "Je to tady perfektně zorganizované. Všechno klape a fantasticky se tu jí. No třeba snídaně: Tři druhy müsli, tři druhy šunky, vajíčka a dál - svíčková, buchtičky, knedlíky s borůvkami - prostě pohádka. Ale hlavně jsem teprve tady pořádně poznala svého šestiletého vnuka z Prahy v úplně jiných podmínkách, než se potkáváme během celého roku. Taky jsem si uvědomila, že dělám všechno o dost jinak, než jeho rodiče. Ale tak to má být - rodiče ho mají vychovávat a já si ho mám užít," řekla nám Matějova babička Jiřina z Prachatic. Také o tom byl tenhle  nevšední letní tábor...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...