Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Umělci účastnící se SALVE Prachatice byli na výletě

 PRACHATICE - 2. srpna 2018 - 14:14 - Středeční výlet se umělcům z výtvarného sympozia SALVE Prachatice oproti původním záměrům vydatně rozkošatil. Stala se z něj v podstatě jihočeská záležitost.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   První zastávka jejich malovaného autobusu patřila bývalém hradu a klášteru Kuklov u Smědče. Nikdy nedostavěná stavba uchvátila výtvarníky jak svým monumentálním vzepětím, tak také pozitivní energii, kterou někteří vnímali uvnitř u stolu - mensy.

   Hlavním cílem výletu byla zřícenina bývalého rožmberského hradu Dívčí Kámen. Kamenitý a strmý terén v kombinaci se stále víc připalujícím sluníčkem dal návštěvníkům zabrat. Odměněni však byli jak z kamenných zdí dodnes vyzařující mocnou silou, tak krásnými výhledy do okolí, třeba na protější Dívčí skálu. Není divu, že osvěžení v hospodě Hamr u Křemežského potoka přišlo všem k duhu.

   Zpáteční cesta je zavedla do Holašovic, vesnice zapsané díky svým stavbách v duchu selského baroka do seznamu památek Organizace spojených národů pro věku, kulturu a vzdělávání UNESCO. Ovšem dali řeč také se zdejším vodníkem u rybníka uprostřed návsi.

   Ve Starých Prachaticích vedly jejich kroky do historicky cenného a i dnes čas od času využívaného hřbitovního kostela sv. Petra a Pavla s románskými základy. Na hřbitově se umělci také poklonili památce rodiny sv. Jana Nepomuka Neumanna, prachatického rodáka a biskupa filadelfského, prvního amerického svatého. Jan Prachatický, jak je také znám, byl zakladatelem školství v tehdejší Severní Americe. Se zájmem si výtvarníci prohlédli také umělecké dílo na rekonstruované pietní síni, jehož autorem je prachatický radní, výtvarník Václav Kuneš.

   Průvodci po všem těchto místech byli se znalostí věci starosta Prachatic Martin Malý a pracovník Městského úřadu Prachatice Jaroslav Hais, který spolu s Jiřinou Dolejškovou, vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice připravil program výletu. Tlumočilo se opět do němčiny, italštiny a ruštiny. Slovenští přátelé samozřejmě rozuměli.

   Čtvrtek 2. srpna věnují umělci své tvorbě. V pátek po poledni už začnou díla připravovat k instalaci. Výstava, která představí jejích tvorbu při 13. ročníku výtvarného symposia SALVE Prachatice v přízemí Kulturního centra O. H. Hajeka, bude zahájena slavnostní vernisáží v neděli 5. srpna v 18:00.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...