Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Prachatice patří znovu výtvarnému sympoziu SALVE

 PRACHATICE - 31. července 2018 - 17:35 - Město pod Libínem hostí už 13. ročník týdenního výtvarného sympozia SALVE Prachatice. Umělci z řady evropských zemí se sem sjeli v neděli 29. července. Svoji různorodou tvorbu představí veřejnosti o týden později, v neděli 5. srpna od 17:00 v přízemí Kulturního centra O. H. Hajeka na prachatickém Velkém náměstí.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Ústřední téma letošního ročníku SALVE zní Prachatice v proměnách času. Spolupořadatelem je Asociace jihočeských výtvarníků v Českých Budějovicích (AJV) a Svaz výtvarných umělců (BBK) Dolního Bavorska," řekla nám Jiřina Dolejšková, vedoucí pořádajícího odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice.

   Na horním internátu Střední pedagogické školy výtvarníky přivítali vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřina Dolejšková a radní Václav Kuneš. Poté si umělci rozebrali pořadateli připravená plátna a základní akrylové barvy a někteří se hned pustili do práce. Již druhý den, v pondělí a potom v úterý, jsme některé z nich vzdor úmornému vedru mohli vidět tvořit například i na Velkém náměstí, u horního internátu nebo v parku hospice.

   V pondělí 30. července přijal výtvarníky starosta Prachatic Martin Malý za přítomnosti předsedy Asociace jihočeských výtvarníků Víta V. Pavlíka. Připomněl jim historii i současnost Prachatic. Město si podle jeho slov velmi váží evropských výtvarníků, kteří se na SALVE do Prachatic sjíždějí, a buduje z jejich prací, které městu věnují, rozsáhlou sbírku čítající více než 700 děl. Neleží ladem v depozitu, ale postupně se na výstavách představují spolu s městem milovníkům umění v řadě míst Evropy - v Bratislavě, ve Vídni, ve Francii, v Itálii a na dalších místech.

   Starosta Martin Malý poté poděkoval především lidem, kteří mají na vzniku, přípravě a zdárném průběhu workshopu SALVE Prachatice největší podíl. Mezi prvními jmenoval Jiřinu Dolejškovou z odboru kultury, školství a CR. Další díky mířily k předsedům obou výtvarných svazů Vítu V. Pavlíkovi a Hubertu Huberovi, kteří stáli u zrodu SALVE Prachatice. O tom, že je SALVE mezinárodní, svědčí fakt, že vše se i letos tlumočí do italštiny, ruštiny a němčiny.   

   Během tohoto týdne mají výtvarníci na programu nejprve zasvěcenou prohlídku Prachatic, ve středu společný výlet na zříceninu rožmberského hradu Dívčí Kámen a také na bývalý hrad a klášter Kuklov u Brlohu. Na pozvání radnice se sejdou ve čtvrtek na společné večeři a pak už se můžeme těšit na nedělní vernisáž jejich prací!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...