Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Evropské tvůrce SALVE Prachatice teď hostí Bratislava

 BRATISLAVA/PRACHATICE - 10. července 2018 - 8:22 - Cyklus mezinárodních výstav vybraných prací evropských umělců z výtvarných workshopů SALVE Prachatice doputoval opět do Bratislavy. Po Bratislavském hradu je tentokrát hostitelem reprezentační galerie Slovenského rozhlasu v Bratislavě. Rozsáhlá výstava tu byla otevřena ve středu 4. července a potrvá do 24. srpna.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Kurátory tohoto unikátního projektu jsou Jiřina Dolejšková, vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice, a doktor Ľuboslav Moza, člen Evropské akademie věd a umění, teoretik a historik umění, ve spolupráci s Janou Hlubinskou.

   V galerii v přízemí budovy Slovenského rozhlasu si návštěvníci mohou prohlédnout širokou kolekci obrazů nazvanou Město Prachatice očima evropských umělců. Tématy jsou zejména historie i současnost města a významné osobnosti z regionu, jako prachatický rodák sv. Jan N. Neumann či mistr Jan Hus. Obrazy doplňuje nová kolekce fotografií Prachatic z míst spjatých se sv. Janem N. Neumannem z dílny fotografa Zdeňka Přibyla, člena Akademie jihočeských výtvarníků.

   Vernisáž se stala působivým okamžikem v kulturním dění hlavního města Slovenské republiky. Z Prachatic se jí zúčastnili členové městské rady Hana Mrázová a Vladimír Lang. Režie večera se ujal doktor Ľuboslav Moza. Špičkovým hudebním vystoupením vernisáž doprovodil evropsky proslulý Klarinetový soubor Prachatice pod uměleckým vedením Jana Hovorky a pěvkyně Petra Sovová. Zazněly tu verše v podání nadané mladé slovenské recitátorky.

   Výstavu uvedla Jiřina Dolejšková. Poté s Hanou Mrázovou předaly doktorovi Mozovi speciální koláč jako výraz díků za výbornou spolupráci, která bude vzápětí pokračovat dalšími společnými projekty, jako je například zítřejší vernisáž výstavy slovenských umělců v prachatické Galerii Dolní brána.

   Bez zajímavosti rozhodně není ani fakt, že vernisáže v Bratislavě se zúčastnilo a obrazy si prohlédlo množství mladých lidí. Těm se doktor Ľuboslav Moza s radostí věnuje, citlivě je vede a seznamuje s řadou významných osobností, dává jím prostor k vyjádření svých názorů. Že je to důležité pro jejich umělecký a samozřejmě i osobnostní růst, o tom není pochyb... 

   Tentokrát jsme měli ojedinělou možnost být u samotné dopravy a přípravy výstavy ve Slovenském rozhlase a dokonce i pomáhat při instalaci obrazů. Při ní si ovšem výborně vedl tým šikovných lidí z odboru kultury a prachatické radnice, který zkušeně a citlivě vedla paní Eva, která bezmála dvě desítky let spolupracuje s doktorem Mozou.

   Zaujalo nás, že ještě před dokončením instalace se o výstavu zajímala řada lidí. Jiřina Dolejšková tak nejprve provázela a informovala skupinku bratislavských studentů. Poté tu dokonce přivítali Její Excelenci velvyslankyni Indonésie, která se při prohlídce Slovenského rozhlasu živě zajímala o obrazy SALVE Prachatice.    

   Reprezentační galerie Slovenského rozhlasu s výstavou ze SALVE Město Prachatice očima evropských umělců je otevřena denně kromě pondělí, od 12:00 do 18:00.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...