Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Do Prachatického muzea vás nově zvou staří Slované

 PRACHATICE - 10. června 2018 - 11:45 - Na úvod Muzejní noci v Prachatickém muzeu tu byla v pátek 8. června otevřena výstava Slované v jižních Čechách. Poté následovalo několik odborně komentovaných prohlídek výstavy i stálých expozic muzea.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl 

www.dre-kon.cz   

   Muzejní noc nesla název Na skok ke starým Slovanům a ještě za světla přinesla početným malým i velkým návštěvníkům nejedno překvapení. Vstup byl samozřejmě zdarma.

   Výstavu, která představuje současné poznatky o raně středověkém osídlení jižní části české kotliny, zahájilo vystoupení saxofonů ZUŠ Prachatice pod vedením Pavla Pavelky. Ředitel Prachatického muzea Petr Berkovský při zahájení ocenil, že přišlo množství mladých lidí a dětí, jednou možná budoucích pokračovatelů v muzejní práci. Mezi hosty byl i Hanuš Jordan z Národního muzea v Praze.

   Výstavu poté uvedl archeolog Prachatického muzea Marek Parkman. Poznamenal, že staří Slované nejprve v české kotlině osidlovali úrodné oblasti kolem řek, jako třeba Polabí, a cesta na jih Čech jim trvala déle. "Musím vyvrátit některé mýty z minulosti, třeba že Slované byli mírumilovní a jiné kmeny, jako Germáni, bojovné. Žádný kmen tehdy nemohl být hodný, to by byl jeho rychlý konec. Staří Slované museli být stejně jako ostatní vždy připraveni propíchnout svého nepřítele," řekl mimo jiné Marek Parkman svým posluchačům.   

   Vystaveny tu jsou předměty převážně zapůjčené z jihočeských muzeí. Představuje se zde nejen hmotná kultura tohoto období, ale i způsob života a duchovní představy. Výstavu doplní 26. června přednáška Mgr. Ing. Marka Parkmana z Prachatického muzea Slované v jižních Čechách. Začne v přednáškovém sále muzea od 17:00 hodin.

   Muzejní noc provázel ve stylovém ležení před budovou zajímavý program s ukázkami řemesel starých Slovanů, jako bylo mletí obili na kamenném žernovu, vaření pokrmů na přímém ohni, výroba keramiky, záušnic, seznámení s prací kováře nebo třeba brašnáře. Skvostem byl dobový tkalcovský stav, ukázky spřádání vlny i dobových nástrojů a zbraní. Velký zájem byl také o  vlastnoruční ražení denárů na památku. Řadu věcí si děti mohly samy vyzkoušet nebo ochutnat...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...