Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Svátek všech narcisků v Rakousku vás určitě dostane!

 BAD AUSSEE/PRACHATICE - 31. května 2018 - 9:10 - Bylo jednou jedno půvabné rakouské městečko, které se uvelebilo pod Alpami, kus za druhdy císařským Bad Ischlem, mezi dvěma velkými modrozelenými jezery. Největší svátek slavilo každý rok, koncem května, kdy se jeho ulicemi kolem řeky a střídavě na obou jezerech plavily nejrůznější figury a postavy zahalené do květů narcisků. Prostě - Narzissenfest. Že bylo? Pořád je!

 Text a foto: Zdeněk Přibyl 

www.dre-kon.cz   

   Letošní nekulatý, ale slibný, 59. ročník Narzissenfestu, který je největším květinovým svátkem celého Rakouska, je tu teď v plném proudu. Ale to největší pošušňáčníčko máme ještě před sebou, totiž právě o nadcházejícím víkendu 2. a 3. června.

   Jak sem tam dostanete? Jdnoduše. Až si protrpíte současné objížďky a fronty cestou k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště na rakouských hranicích, pak hladce projedete Lincem, kde je dobré se v tunelech se třemi pruhy držet v tom prostředním. Kus za Lincem ve směru na Salzburk sjedete z dálnice na Regau a hned vzápětí se dáte na Bad Ischl. Nu a pak do nitra Solné komory, pořád za nosem, z větší části údolím proti proudu Trauny, hore kopcom - dolu kopcom, čím dál tím víc stále zasněžených skalních vrcholů na obzoru, až do Bad Aussee.    

   Když vám to půjde takhle hladce, můžete si gratulovat. Také by se ale mohlo stát, že vás někde za Bad Ischlem překvapí bouřka. Prostě se překulí přes nějaký menší, ještě zalesněný kopec, na silnici kromě tmy, ve které reflektory vašeho auta nevidí skoro nic, spadne také nevídaná průtrž mračen. Když se vám podaří vypadnou na nějaké odstavné parkovišťátko, která tady tu a tam ve tmě jsou, máte vyhráno a počkáte si na konec té činy...

   Odměnou vám bude v Bad Aussee třeba skvělé nedělní ráno. Městečko je jako znovuzrozené, omyté deštěm nebo rosou, usměvaví místní dobrovolní hasiči v napucovaných uniformách (protože ani tady, stejně jako u nás, se bez hasičů nic neobejde!) vás pumpnou o rozumné vstupné. Vloni to bylo 15 éček...

   Do rána se město ponořilo do pohádky. V ulicích stojí na podvozcích, připomínajících někdejší alegorické vozy, desítky nejrůznějších figur a všechny oblečené do voňavých narciskových květů. Publikum většinou z dovozu, tedy z celé řady evropských zemí, Čechy a Slováky nevyjímaje,  pochoduje kolem, na cedulkách čte přesné údaje, jména spolků, které díla vytvořily, jaký měly vzor a kolik tisíc bílých kvítků k tomu použily. Sledujete při práci také porotce v krojích neboli trachtech, kteří s blokem v ruce posuzují, porotují, připravují si první hodnocení figur.

   Jde o hodně - nejlepší figura bude vyhlášená vítězem Narzissenfestu! Najdete ho později na internetu. Fotografovat a natáčet můžete stále, všechno a do sytosti. Bystrá řeka šumí, slunce svítí, hudba hraje, lidé jsou příjemní a vy si prohlížíte postavy z filmů, seriálů, nebo vytvořené podle nejrůznějších vzorů. Je tu například slůně podle porcelánové figurky, ryby, labutě, statný býk, lední medvěd, kráva, ptáci, ale i scéna z karnevalu nebo taky z domácího násilí, kdy rozzlobená kočičí panička čeká na toho svého s válečkem v ruce. Fantazii se meze nekladou, chce to jen nápad, každý rok trochu jiný, zručné ruce a spoustu času. Postavičky jsou ze dřeva, slámy, pletiva a narciskových květů, ale  všechny jako živé...

   Čas pokročil a najednou je tu průvod - Stadtkorso. Alegorické vozy se promíchaly s kapelami vyšňořených muzikantů a skupinami spolků a jde se, pomalu, vesele a s muzikou - česká polka tu není žádnou výjimkou - ulicemi starého města ven do krajiny a k jezeru. A to buď ke Grundlsee anebo Altaussee, letos tedy k tomu druhému. K oběma můžete dojít pěšky, je to tak na dvě tři hodinky pochodu (ušel to i autor těchto řádků se svojí paní), anebo vás tam i zpět dopraví kyvadlová autobusová doprava tzv. shuttlebussů. Vstupenka na fest rovná se jízdenka na bus.

   A co se bude dít na jezeře? No tam teprve uvidíte pravou císařsko -rakouskou zábavu, dnes samozřejmě pro široké masy: Figury umístěné na paletách se přeloží na prámy a lodě na elektrický pohon je vozí kolem břehů jezera. A máme tu druhý díl největšího svátku všech narcisků - Bootskorso. K parádě zní z amplionů komentář, z břehů se ozývají hlasité pochvalné výkřiky, tleská se jako na divadle a většinou jsou to ovace vstoje (tribuny k sezení a s dobrým výhledem za příplatek tu jsou samozřejmě také).

   Zvláštní pozornost patří půvabné královně Narzissenfestu v kroji, kterou zvolili v zahajovací den svátku z deseti princezen - finalistek soutěže. Dvě z nich královnu doprovázejí, z paluby lodi mávají a sklízejí velký obdiv. Ta paráda vás prostě dostane a budete mít skvělý zážitek na celý rok...

   Samozřejmě že je program Narzzissenfestu ještě mnohem bohatší. Můžete se také na několik místech vydat na horské louky, kde narcisky pod horskými štíty kvetou. Jejich pugét si ráno buď koupíte, nebo ho odpoledne už dostanete jako dárek. Další podrobnosti o Narzissenfestu najdete například na webu zde. Tak hezký narciskový svátek! 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...