Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Legendy mezi hračkami od Fatry najdete v Neumannce

 PRACHATICE - 28. května 2018 - 14:47 - Arch + design centrum Neumannka v prachatické Neumannově ulici má od pátku 25. května novou výstavu. Jmenuje se Legendy mezi hračkami. Hračku svou nebo třeba vašich dětí tam můžete potkat až do 25. července. A s některými si i pohrát.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Čas od času se nás přátelé ptají, kdy nám dojde dech. A teď se to stalo. Ono totiž nafouknout všechny ty vystavené hračky, byla pěkná dřina," řekl na úvod vernisáže Jakub Nepustil z Neumannky. Pak představil firmu Fatra Napajedla, která se výrobou nafukovacích hraček zabývala, pak nezabývala, a zase zabývá, vyzdvihl významnou roli designérky Niklové a připomněl, že už v oboru působí nová krev. Dodal ještě, že výstava visí na vlásku (doslova!) a doporučil opatrné zacházení s hračkami. Odborně výstavu uvedla a Jakuba Nepustila doplnila Jindřiška Potužníková z galerie Neumannka.

   V generaci dětí 70. a 80. let minulého století snad nebylo jediné dítě, které by si nehrálo s nafukovacími hračkami z české firmy Fatra Napajedla. Firma vznikla už v roce 1935 a začala s výrobou pryžových míčků a hraček. Za druhé světové války se odmlčela, pak po obnovení činnosti v pětačtyřicátém se o tři roky později pustila do výroby nafukovacích hraček. Ty vyráběla až do roku roku 2000. Přišla totiž levná asijská konkurence, která povolila až po deseti letech. Od té doby Fatra jede.

   Obnovila výrobu sedacím červeným Buvolem, k němu se postupně přidali Slon, Žirafa, Housenka, Koník a Prasátko. V roce 2013 získala cenu Czech Grand Design za nové nafukovací hračky. A postupně přišli noví designéři s novými nápady, vedle kterých žije i řada starších nápadů. Například novinkou roku 2017 je indiánské teepee, jehož autorkou je mladá designérka Veronika Vašátková ze Zlína...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...