Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Kratochvíli nadchl PSJU koncertem k pětapadesátinám

 NETOLICE/KRATOCHVÍLE - 23. května 2018 - 15:47 - Pěvecký sbor jihočeských učitelek (ve zkratce PSJU) letos slaví 55 let své aktivní činnosti. Tomuto krásnému výročí, stejně jako lidem, kteří sbor milují a okouzlujícímu zámku Kratochvíle byl věnován v sobotu 19. května Jubilejní koncert sboru, působícímu při Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích. A byl to zážitek vskutku povznášející. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Velký sál Kratochvíle zaplněný k prasknutí návštěvníky, kteří stáli i po obou stranách a dokonce i v historické alchymistické kuchyni, zlatavé světlo snášející se z lustrů na stropě, za okny znějící podvečerní kosí píseň pod nebem chystající se na jarní bouři, uvnitř zpěv a hudba hladící po duši...

   U dirigentského pultíku se střídali sbormistr a živá legenda sborového zpěvu profesor Theodor Pártl s hlavní sbormistryní Annou Voříškovou. Průvodního slova se ujal a vlastní vyznání Kratochvíli přednesl básník a moderátor František Novotný, zpěvem nadchl barytonista Svatopluk Sem, nositel Thálie 2017 v oboru opera, ke klavíru usedl mladý skladatel duchovní hudby a asistent šéfdirigenta opery Jihočeského divadla Mikoláš Troup. Také zkušení hudebníci se zaskvěli v tom nejlepším světle - Vítězslav Ochman, Vlastimil Ochman, Bohuslav Matoušek, Jiří Glowacz a Jaroslav Janutka.

   Zpívala, hrála a recitovala se díla Františka Chodury, Ola Gjeilo, Franze Biebla, Zdeňka Lukáše, Františka Novotného, Jaroslava Krčka, Zbyňka Mrkose a závěr patřil legendárnímu Otvírání studánek Bohuslava Martinů.

   Písně, slova, tóny padaly jako životodárná rosa do duší posluchačů, sledujících koncert, stejně jako venku déšť chlácholil rozpálenou zámeckou zahradu. Dobrých pocitů bylo tolik, že v závěru zvedly sedící publikum ze židlí a končilo se ovacemi vstoje. Došlo i na záplavu květin, zejména pro oba sbormistry, ale i hudebníky. Spokojeně se na to díval z velkého obrazu zakladatel a majitel zámku stvořeného pro kratochvíli, rožmberský vladař Vilém. Se zpěvem i úsměvem na rtech odcházeli i zpěvačky a zpěváci Pěveckého sboru jihočeských učitelek...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...