Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Muzeum loutky a cirkusu slavilo s NM Praha kulatiny

 PRACHATICE - 22. května 2018 - 10:01 - Dvě stě let Národního muzea v Praze se v sobotu 19. května slavilo v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu, které je oddělením NM. Program rozložili organizátoři do celého dne.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl 

www.dre-kon.cz   

   Návštěvníci se už dopoledne vydávali na autorskou komentovanou prohlídku. Provázela je Lenka Šaldová, autorka expozice loutek, a Hanuš Jordan, odborník na cirkusy, varieté i kouzelníky. Byla to příležitost dozvědět se i mnoho nových, zajímavých informací. Oba autoři odpovídali také na řadu dotazů.

   Hlavním bodem programu bylo zahájení nové výstavy Kašpárci a kašpaři (z) Říše loutek. Vernisáž se uskutečnila netradičně v divadelním sále, a to proto, aby mohli Jan Novák a Hana Zezulová promítnout několik krátkých černobílých filmů s nejstaršími záběry Kašpárka a další postaviček z Říše loutek.

   Vlastní výstava už je tradičně umístěna v nejvyšším patře muzea. Na celou letní sezónu se do Prachatic přestěhovaly loutky z významného amatérského Divadla Říše loutek, které za dva roky oslaví sto let svého působení. Vévodí jí samozřejmě Kašpárek ve všech možných podobách, kostýmech i věkových obdobích. Vedle něj tu najdeme i celou řadu Kašpárkových kamarádů. Divadlo Říše loutek sem zapůjčilo také originální vitráž z roku 1928 a pamětní desku Kašpárkům z roku 1979.

   Jak sobotní odpoledne pokročilo, přišla ve foyer muzea na řadu originální klauniáda. Dětem i dospělým se při ní představila zdravotní klaunka Jana Machalíková v roli mírně potrhlé kontroly z Prahy Sladěny Šílené. Skvěle jí sekundovala vystresovaná, ale milá ředitelka muzea paní Babáková, v kteréžto roli pobavila kurátorka muzea loutky a cirkusu Hana Patrasová.   

   Mezi hosty celodenního programu byl také vedoucí divadelního oddělení Národního muzea v Praze Libor Vodička. Potkat jste tu mohli i například bývalou výkonnou artistku Miriam Štaubertovou se svou dcerou, rovněž někdejší cirkusovou umělkyní. Dodejme ještě, že Národní muzeum Praha slaví dvousté narozeniny po celý letošní rok ve všech svých zařízeních.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...