Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Ilustrace M. Troupa i květinoví pávi zvou na Kratochvíli

 NETOLICE/KRATOCHVÍLE - 20. května 2018 - 16:46 - Zahradou státního zámku Kratochvíle u Netolic se ve čtvtek 17. května procházeli, ale také tu tančili pávi, a v zámeckých komnatách se usadili tito nádherní ptáci v květinovém provedení. O co šlo?

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   V obou případech byli pávi důležitou součástí zahájení dvou výstav. Ilustrací Miloslava Troupa v zahradním pavilonu Markéta, která nese název Já z prstů oheň vykřesám, a výstavy květinových instalací v zámku pojmenované rovněž poeticky Letí pávi mezi sedmi moři. Ilustrace jsou na celou sezónu, květiny si tu můžete z pochopitelných důvodů prohlédnout jen do neděle 27. května.

   Právě před zahradním pavilonem Markéta, který podle slov kastelána Kratochvíle Vojtěcha Troupa získal své jméno už dávno při natáčení filmu - opery podle Charlese Gounoda Faust a Markéta s Magdou Vášáryovou, se nejprve rozvinul Paví tanec v podání studentů výrazového tance z Prahy. Zajímavé okamžiky ze života malíře Miloslava Troupa představil účastníkům vernisáže Vojtěch Troup.

   A tak jsme si připomněli, že v loňském roce veřejnost vzpomněla sté výročí narození malíře Miloslava Troupa (1917 – 1993) řadou výstav, z nichž nejrozsáhlejší se uskutečnily v Obecním domě v Praze, v Národní knihovně v pražském Klementinu a v premonstrátském klášteře na Strahově.

   "Miloslav Troup však byl kořeny svého rodu ukotven v jižních Čechách, v kraji pod Kletí. Veškerý svůj volný čas trávil v Prachaticích, v rodině svého bratra, prachatického lékárníka Zdeňka Troupa. Svými grafickými pracemi významně podporoval vznik Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou. V době nesvobody, když nesměl ani do své milované Paříže, kde v malířských kruzích prožil šest krásných let života, ani nemohl vystavovat, se věnoval sakrální výzdobě a ilustracím knih. A dosáhl v tom vynikajících výsledků. V posledních letech svého života pravidelně pobýval v klášteře Zlatá Koruna a na zámku Kratochvíle. Jsme moc rádi, že nyní tu máme výběr z jeho špičkových ilustrací," uvedl kastelán Vojtěch Troup.

   Miloslav Troup ilustroval více než 130 knižních titulů a jeho ilustrace získaly ocenění na mnoha významných světových veletrzích. Výstava bude veřejnosti přístupná v návštěvních hodinách zámku Kratochvíle při návštěvě zámecké zahrady.

   Tradiční výstavu květinových instalací najdeme v renesančních interiérech Státního zámku Kratochvíle. Po šesti ročnících těchto výstav, které vždy vyvolaly mimořádnou pozornost návštěvníků, pokračuje správa zámku nově v této pozoruhodné tradici. "Tématem letošních výstav se stali hlavně divukrásní ptáci pávi, kteří odedávna procházejí historií lidí. Pávi byli snad opravdu stvořeni k úžasu, údivu nad jejich krásou, k inspiraci malířů i básníků. Křehká arabská lidová poezie obsahuje mimo jiné i tyto verše:

Letí pávi mezi sedmi moři
Sláva tomu, kdo je vodí
Všechny rány v srdci zhojí...

   Samozřejmě i po zahradě Kratochvíle se procházejí pávi, a tak připravená výstava je příležitostí k procházce po jejích zákoutích. Snad také vám pomůže zhojit i váš neklid a rány v duších, kterých má každý z nás dost," uvedl při vernisáži kastelán Kratochvíle Vojtěch Troup.

   Výstavu připravila správa zámku Kratochvíle s pečlivou pomocí předních floristů, zahradnic významných památkových objektů jihočeského kraje – zámku Třeboň, zámku Hluboká nad Vltavou, kláštera Zlatá Koruna a zámku Kratochvíle, kterým se při vernisáži dostalo velkého poděkování. Cennými zkušenostmi výstavu podpořil přední český florista Slávek Rabušic, který se zahájení výstavy zúčastnil.

   Výstava květinových aranží bude přístupná veřejnosti denně od 18. května do 27. května, včetně pondělí 21. května, a to od 9:00 do 15:30 hodin. K části doprovodného programu výstavy se ještě vrátíme.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...