Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Prachatická Galerie Dolní brána: WE ARE ARTEM a DENĚL 11

 PRACHATICE - 15. května 2018 - 15:20 - Doslova lahůdkovou podívanou připravily pro milovníky umění slovenská Spoločnosť Artem a Město Prachatice v Galerii Dolní brána. Pohlazením po duši byla už v pátek 11. května vernisáž dvou výstav obrazů a plastik, které se jmenují WE ARE ARTEM a DENĚL 11. Potrvají tu do pátku 6. července. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

www.dre-kon.cz   

   Vernisáž zahájila působivou středověkou hudbou kapela Beltina Základní umělecké školy Prachatice pod vedením Pavla Pavelky. Slova se poté ujala galeristka Dolní brány Šárka Hettnerová a po ní vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřina Dolejšková. "Je mi nesmírnou ctí přivítat mezi námi doktora Ĺuboslavu Mozu, člena Evropské akademie věd a umění, teoretika a historika umění," pozvala do popředí kurátora obou výstav. 

   Doktor Ĺuboslav Moza nejprve složil velkou poklonu Prachaticím a lidem v nich, za to jak jsou příjemní, živí a mají rádi umění. Když člověk žije, tak tvoří, a tvoří, aby tu po něm něco zůstalo a žilo dál, uvedl. Pak postupně představil jednotlivé autory a autorky, kteří se představují na výstavě vybraných členů společnosti Artem. Pro každého měl větu, která ho charakterizuje a další informace, například o tom, zda už v Prachaticích vloni vystavovali, a dával jim prostor k vlastnímu vyjádření.

   Na "tvůrce-dospěláky" poté navázalo uvedení mladých tvůrců skupiny DENĚL 11, kterou tvoří studenti a nejmladší absolventi slovenských uměleckých škol, přinášející nové objevy a nové pohledy na umění. Mimochodem - DENĚL je zkratka z původního názvu cyklu výstav Jedna denně. Jedenáctka značí pořadí ve výstavním cyklu, ale také stejný počet úvah o dnešní společenské kultuře.

   Také pro mladé tvůrce měl zkušený pedagog  Ľuboslav Moza vlídné až otcovské slovo a vybízel je k pojmenování svých tvůrčích záměrů, které už vyjádřili štětcem na plátně. Už v tu chvíli se vázalo pouto mezi tvůrci a zaujatými návštěvníky výstavy...

   Následovaly květiny pro autory a kurátora výstavy, další pěkný hudební kousek, přání vždy Dobrého světla pro umělce od Jiřiny Dolejškové a samozřejmě prohlídka moderního a mladého slovenského umění. Jména vystavujících autorů a autorek najdete na pozvánkách na konci fotoreportáže.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...