Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Výstava k nedožitým 100. narozeninám Josefa Sahuly

 PRACHATICE - 22. dubna 2018 - 16:16 - Rodina malíře a grafika Josefa Sahuly spolu s řádovými sestrami Boromejkami pozvali veřejnost ve čtvrtek odpoledne do Neumannea v Prachaticích na slavnostní otevření výstavy ke 100. výročí narození Josefa Sahuly (1918 - 2006). Výstava v galerii v prvním patře Neumannea potrvá do čtvrtka 17. května.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   V galerii v prvním patře Neumannea, kde je výstava umístěna, přivítala účastníky vernisáže a sestrám Boromejkám za spolupráci poděkovala dcera akademického malíře Josefa Sahuly Anna Škáchová. Mezi hosty byl i starosta Prachatic Martin Malý. O malířově díle promluvila a se zážitky ze spolupráce s ním zejména na populárních kalendářích a brožurách se svěřila Kamila Hrabáková. 

   Velké pozornosti se těšil promítnutý dokumentární film o malíři Josefovi Sahulovi z dílny kameramana, scénáristy a režiséra Jana Voldřicha a jeho Studia JVP. Ukázal nám i pana malíře při práci na zátiších v interiéru a krajinách v plenéru. A protože pan Sahula byl i pedagog a mluvící malíř, mohli jsme si znovu připomenout myšlenky tohoto čestného občana Prachatic o životě, malování a umění.

   Vernisáží provázelo skvělé hudební vystoupení Šárky Hettnerové na housle a Veroniky Kralikové na klavír. Na akademického malíře Josefa Sahulu jako svého učitele zavzpomínal s citem a dojetím mlynář ze Strunkovic nad Blanicí a sbormistr Pěveckého sboru jihočeských učitelek při Biskupském gymnáziu v Českých Budějovicích Theodor Pártl:

   "Byl mým třídním na prachatickém gymnáziu. Později mě přivedl jako středoškolského učitele do Střední pedagogické školy v Prachaticích. Tady jsem v roce 1963 založil Pěvecký sbor jihočeských učitelek. S profesorem Josefem Sahulou jsme pilně spolupracovali. Vytvořil pro náš sbor emblém, který používáme dodnes, a řadu obálek na desky s našimi nahrávkami, včetně legendárního Otevírání studánek Bohuslava Martinů. Josef Sahula byl vzácný člověk, nesčetněkrát mi pomohl. Vždy jsem si ho vážil a stále vážím jako opravdového umělce," řekl Theodor Pártl.

   Vernisáž pokračovala ještě dlouho jako setkání a vzpomínání dobrých přátel. I z toho by měl dobrý člověk a poctivý umělec, akademický malíř Josef Sahula, tichou a opravdovou radost...

   Výstava obrazů, grafik i vzpomínkových fotografií k nedožitým 100. narozeninám Josefa Sahuly je v Neumanneu přístupná od pondělí do čtvrtka od 9:00 do 11:00 a od 14:00 do 17:00. V ostatní dny po domluvě na telefonu 723 842 422 nebo e-mailu: alena@boromejky.cz.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...