Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Zámecká galerie Dub hostí obrazy ze SALVE Prachatice

 DUB - 4. dubna 2018 - 14:59 - Zámecká galerie v Dubu hostí od neděle 1. dubna výběr obrazů z jedenácti ročníků mezinárodního výtvarného workshopu SALVE Prachatice, kterého se každoročně účastní umělci z řady evropských zemí. Výstava, kterou připravily Zámek Dub u Prachatic a Město Prachatice, bude přístupná denně (za přítomnosti majitelů zámku - rodiny Battagliových) do 20. června.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Výstavu zahájil za přítomnosti členů rodiny Battagliových a řady uměnímilovných návštěvníků starosta Prachatic Martin Malý. Zdůraznil, že každým rokem se mezinárodní workshop SALVE Prachatice posouvá na vyšší úroveň. Zatímco v první polovině udávali tón umělci z Čech, Slovenska, Německa a Rakouska, v posledních ročnících se účastníci rozšiřují o tvůrce také z Litvy či Lotyšska.

   Výběr výtvarných prací, ve kterém mají místo i působivé fotografie, vystavovalo Město Prachatice podle slov starosty Martina Malého již například v italské Florencii, na americkém velvyslanectví v Praze, ve Francii a na řadě dalších míst. K velmi oblíbeným patří i Bratislavský hrad. Prachatice jsou nositelem prestižního ocenění nazvaného Identifikační kód Slovenska za zcela unikátní přístup k umělcům a umění. 

   O odborný výklad k výstavě SALVE Prachatice se postaral prachatický radní pro kulturu Václav Kuneš. Jak uvedl, Prachatice se od minulých dob do současnosti staly hlubokou inspirací pro bezmála pět desítek umělců. Město myslí i na budoucnost - pro tu je důležité, že každý z umělců tvořících na SALVE věnuje prachatické radnici jedno své dílo. Depozitář těchto prací čítá již úctyhodných sedm stovek obrazů.

   Po prohlídce výstavy pak v hudební sále zámku v prvním patře pro účastníky vernisáže vystoupil taneční oddíl country tanců Strunkováček při Tělocvičné jednotě Sokol Strunkovice nad Blanicí pod vedením Jitřiny Sladové a za odborného vedení Jany Šímové a Pavly Novákové. Mladí contry tanečníci sklidili velký potlesk a nakonec se s majiteli zámku vyfotografovali.

   Poté následovala prohlídka zámku v doprovodu Daniela Battaglii. Vernisážoví hosté si s obdivem hraničícím s úžasem mohli prohlédnout výsledky dvacet let trvající obnovy zámku, jeho postupné přeměny z někdejšího zdevastovaného internátu opět na zámecké prostory. Nechyběla ani prohlídka některých místností, které na úpravy ještě čekají.

   V současnosti jsou v dubském zámku umístěny také dvě výstavy. Jedna nabízí retro dětských kočárků ze sbírky Markéty Kubové a druhá je věnována historii zednářů, totiž vzniku Veliké lóže československé. 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...