Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Morano, Morano, plav! A ty Zimo už se k nám nevracej!

 VIMPERK - 20. března 2018 - 14:54 - Přesně na Smrtnou neděli, 18. března, se v zasněženém Parku u Volyňky ve Vimperku uskutečnilo tradiční Vynášení Morany jako loučení se Zimou a vítání Jara. Režie nad ním se ujal spolek Vimperk žije!

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Děti pod dohledem rodičů nejprve Moranu krásně dozdobily, namalovaly ji obličejík, na krk pověsily náhrdelník ze šnečích ulit a druhý z vyfouknutých vajíček, upletli a oblékli jí tak trochu havajskou sukýnku a pak s ní došli průvodem s říkankami a za zvuků chřestítek a bubínků podél řeky k bikrosové trati. Tam tatínkové symbol Zimy zapálili a hodili do řeky Volyňky. „A už se nevracej!, volaly za Moranou děti.

   A pak už mohli všichni na sněhu oslavit příchod Jara – nejprve horkým čajem, pro dospělé i něčím ostřejším, opékáním buřtů, hrami, a také klouzáním na bobech a ježdících. Navzdory studenému vzduchu bylo znát, že Jaro už nemůže být daleko…

   "Vynášení Morany je starodávná tradice, která se dochovala ze slovanských dob až do dnešních časů. Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara velmi významnou událostí. Vždy se slavil v postním období před Velikonocemi. Konkrétní týden se však na jednotlivých územích Čech lišil. Nejčastěji se se vítání jara slavilo během 5. neděle postní, která je právě díky zvyku vynášení smrti pojmenována jako Smrtná neděle," mohly se děti i rodiče dočíst na webu Vimperk žije! u pozvánky na Vynášení Morany.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...