Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Studentské NE! křivení ústavy i trestně stíhanému premiérovi

 PRACHATICE - 15. března 2018 - 13:31 - AKTUALIZOVÁNO - 15:59 - Dnes, ve čtvrtek 15. března v poledne vyšli studenti prachatického gymnázia před svou školu aby předem ohlášenou půlhodinovou stávkou pod heslem VyjdiVen protestovali.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Protestujeme hlavně proti ohýbání základního dokumentu našeho státu - Ústavy. Hned potom se nám nelíbí, že prezident republiky dává takřka  neomezený časový prostor premiérovi Andreji Babišovi pro sestavení nové vlády. Důvodů máme ještě řadu a nejvíc se bojíme o osud naší demokracie," řekli nám před školou organizátoři studentského protestu František Bican a Kristína Fajtlová.

  Stávka v prachatickém gymnáziu byla součástí rozsáhlé řady studentských protestů po celé republice.

   Studenti prachatického Gymnázia, ale i další lidé, kteří sem přicházeli, podepisovali výzvu nadepsanou VyjdiVen. Přinášíme její plný text:

Výzva

Vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky, k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem, chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty.

Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají destruktivní následky pro náš stát a celou společnost a kategoricky je odmítáme.

Především požadujeme:

1. Aby prezident republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.

2. Aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky.

3. Aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

My, níže podepsaní, vyjadřujeme souhlas

   Události posledních měsíců, týdnů a dnů zejména v hlavním městě republiky Praze nejsou vzdálené či lhostejné ani studentům prachatického gymnázia. "Mnohé dnes naznačuje, že demokracie, za kterou naši prarodiče v sametové revoluci bojovali, by mohla být u nás ohrožena. Proto musíme pozvednou svůj hlas," - to byla jedna z myšlenek, které tu z úst studentů zazněly. 

   Zajímalo nás, co učitelé ve škole o současném dění studentům říkají. Dozvěděli jsme se, že sami studenti o tom mezi sebou hodně mluví, ale učitelé jim neříkají téměř nic. "Možná musí být nestranní," zdůvodňují si to někteří studenti.

   Po půl hodině stávky se studenti, kterým už skončilo vyučování, chtěli odebrat do pivovaru a tam besedovat. Jak mezi sebou, tak s veřejnosti.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...