Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Zimní zahrada Nové radnice nabízí SETKÁNÍ výtvarnic

 PRACHATICE - 27. února 2018 - 15:53 - Výtvarnice tu jsou dvě - Mirka neboli Vladimíra Fridrichová Kunešová z Vimperka a Eva Chovancová z Písku. SETKÁNÍ se jmenuje jejich společná výstava historických maleb, malebných zátiší, krajin, obrazů a art quiltů v Zimní zahradě prachatické Nové radnice.

 Text: Zdeněk Přibyl, foto: Zdeněk Přibyl a Stanislav Hubáček 

www.dre-kon.cz   

   Výstava byla otevřena v pondělí 26. února a potrvá do 29. března. Přístupná je v pracovních dnech v úředních hodinách Městského úřadu.

   Účastníky vernisáže přivítala vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu městského úřadu Jiřina Dolejšková. Uvítala vedení radnice v čele se starostou Martinem Malým a místostarostou Janem Klimešem a přátele obou výtvarnic zejména z Vimperka, Spolku Vimpersko, z Písku, Husince a Prachatic.

   Zkušená profesionální výtvarnice Vladimíra Fridrichová Kunešová z Vimperka nebo po chalupě z Husince se na výstavě představuje především čtrnácti obrazy originální Křížové cesty, která má provázet stezku ke Stožecké kapli a kříži na Stožecké skále, tradičním poutním místům Šumavy.

   Volnému prostoru zelení čím dál víc prostoupeného átria Nové radnice vévodí na malířských štaflích Stožecká madona Mirky Fridrichové Kunešové. Panna Marie s děťátkem na levé ruce a s bílou růží, symbolem čisté lásky, v pravé. Jde o tzv. Rindenmadonu, vytvořenou podle svatého obrázku, v rámu zdobeném kůrou.

   O Stožecké madoně by Mirka, která už svou výtvarnou tvorbou iniciovala záchranu řady šumavských památek a původních artefaktů, dokázala vyprávět celé hodiny. Třeba o tom, jak obraz světice v takříkajíc menším, přenosném provedení, vynášeli věřící ze Stožecké kaple na kameny k bohoslužbám...

   Všestranná výtvarnice ze záliby Eva Chovancová, která je autorkou řady obrazů, keramiky, šperků, tkaní, art quiltů a řezbářských prací, představuje na výstavě charakteristické ukázky své tvorby. "Třeba u obrazů je pro mě často podnětem nějaká maličkost. Například prudce hořící sirka po škrtnutí - to je kouzlo samo," řekla nám Eva Chovancová.

   Reálné věci ovšem autorka dokáže přetvářet do obrazů plných fantazie. Vznášejí se na nich balóny, koulí perly v lasturách motýlích křídel, kvetou velké, žluté tulipány, tančí dřevění pinokiové, a fialovobílými květy se naší pozornosti dožadují obří chryzantémy.

   Název výstavy Setkání nebyl zvolen náhodou. "Potkali jsme se s Evou ještě jako studentky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Později jsme spolu učili na Střední pedagogické škole v Prachaticích. Čas pak zavál Evu Chovancou do Písku, trochu jsme se jedna druhé ztratily, až jsme se po létech zase setkali. Odtud tedy Setkání," vysvětlila Mirka Fridrichová Kunešová.

   A my z tohoto šťastného setkání, které se nyní zhmotnilo do výstavy v Zimní zahradě, můžeme mít jen ty nejlepší pocity.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...