Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 První letošní bitvu na Helfenburku zalila mlha, ale lidé přišli

 BAVOROV - 20. února 2018 - 10:35 - V sobotu 17. února zahájil hrad Helfenburk u Bavorova další sezonu. Počasí nepřálo a hrad, kdysi pyšnou stavbu mocných Rožmberků, zahalila mlha. Přesto si sem našla cestu spousta spokojených diváků.

 Text a foto: Pavel Kluibr 

www.dre-kon.cz   

   V úvodu si vzal slovo purkmistr Jaroslav Pižl, který nás přenesl do roku 1611. Spor o císařský trůn tehdy mezi Rudolfem II. a jeho bratrem Matyášem pokračoval. Leopold Pasovský nechal naverbovat vojsko, které tvořilo přes 10 000 žoldnéřů. Vojsko proniklo nejprve do jižních Čech a postupně se mu podařilo dostat se až do Prahy, dobylo i Vyšehrad. Teprve poté dokázalo stavovské vojsko Pasovské odrazit. Ti se poté stáhli zpátky do jižních Čech.

   Slibovaný žold jim však nikdo nechtěl vyplatit. Pasovští vyhrožovali poničením hrází rybníků, což by vyvolalo záplavy.  Další obavy měli místní o svou úrodu na polích. Kdyby jim ji vojsko zabavilo, vedlo by to v kraji k hladomoru.

   Iniciativy se proto chopil Petr Vok a začal vyjednávat o jejich odchodu. Podařilo se mu dát dohromady požadovanou sumu 148 000 míšeňských kop, sám se podílel 100 000, které nechal roztavit z rodinného pokladu a vyrazit z něj mince. Po vyplacení žoldu vojsko Čechy opustilo a odtáhlo do Bavor...   Po tomto historickém úvodu Jaroslava Pižla členové historických klubů předvedli dobývání hradu. Pasovští nejprve vyzvali pána hradu, aby ho dobrovolně vydal. Ten to však odmítl a Pasovští museli tedy hrad dobýt. Nejprve začali po obráncích střílet. Nakonec nezbylo útočníkům, než vzít hradby ztečí. Na řadu tak přišly meče a píky. Obránci se statečně pokoušeli vzdorovat, ale  nakonec byli Pasovskými poraženi.   Po bojové ukázce seznámili členů klubů diváky s výzbrojí a výstrojí tehdejších bojovníků. Předvedli i několik dalších ukázek a odpovídali na jejich zvídavé otázky. Diváci si mohli vyzkoušet jejich výstroj a s vojáky se vyfotit.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...