Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Volarští o masopustu pochovali basu, ale pak tančili do rána

 VOLARY - 16. února 2018 - 9:48 - Jako již tradičně přišel ve Volarech masopustní průvod pod vedením rychtáře v sobotu 10. února kolem 13:00 hodiny k radnici. Zde buch, buch, buch a dveře se otvírají. To paní starostka Martina Pospíšilová rychtáře s doprovodem masek pozdravila a uctila. Pohostila je chlebem, solí i dobrým vínem a popřála všem dobrou cestu.

 Text: Ladislav Beran, foto: Jiří Plachý

www.dre-kon.cz   

   Rychtář poděkoval a za doprovodu hudebníků převzal nad městem právo, aby po dobu z desátého na jedenáctého února toho roku na pořádek ve Volarech dbal a nad městem správu nad kázní držel.

   Průvod potom do kolečka do kola starostku i rychtáře vzal a první otočení patřilo jen jim. Poté přišla vzácná chvilka, ve které se přálo Janu Voldřichovi, kterého známe jako muže s kamerou, k jeho narozeninám. I my se přidáváme a gratulujeme!

   Pak již městem průvod prošel, pokuty udělil a mnohde se napojil, neb Volarští mají své maskované kamarády rádi, a tak nejen dobré jídlo a též taneček s panímámou na ulici přišel. Krok-sun-krok se šlo, až se o devatenácté do společenského sálu došlo. Zde Šumavští Šumaři hráli do kroku i smutečně při pochování basy.

   Tento zvyk nezbytně v poslední den o úterku před Popeleční středou masopust končíval. Večer po obchůzce zakončoval stejně jako všechny masopustní dny muzikou a tancem v hospodě. Tenkrát se však zábava neprotáhla až do rána. Ve středověku se chodilo spát se západem slunce, v novověku samozřejmě později. Masopust končil přesně o půlnoci, když ponocný zatroubil na roh.

   Lidé totiž věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často třeba jako cizinec v zeleném kabátě. Někteří měli nadto ještě v mysli hluboko zasutou prastarou pověru, že země je do doby, než vydá úrodu, těhotná, a proto se po ní stejně nesluší skákat a dupat.

   Tolik tedy vypráví historie. Ale poněvadž ve Volarech se na pověry nevěří, tančilo se přes půlnoc až do prvního úderu ranního zvonění od sv. Kateřiny.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...