Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Bakus slavil masopust, porazilo ho, žízeň ho zachránila

 ŽERNOVICE - 14. února 2018 - 10:17 - Bakuse pochovávala v neděli 11. února Veselá masopustní společnost v Žernovicích. Tato staročeská lidová hra s maskami, muzikou, jídlem, tancem, průvodem, pohřbem a zpátečním průvodem do hospody v podání místních ochotníků má v obci velkou tradici. Však se na ni jezdí dívat a bavit se lidé ze širokého okolí. A nebývá to každý rok.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Rázný pokyn všemu dění dá kapela, vycházející z hospody. Prostorem u hasičárny a cestou nahoru zavíří rej masek - koček, medvědů, pardálů i jednoho záchranáře - a po dvou písničkách přivítá na vyzdobeném pódiu pod zastávkou vyšňořeného Masopusta s Bakusem a jejich doprovodem. V řeči vázané vyzvou lid shromážděný k účasti na masopustní zábavě. A jde se - kam jinam - než do Žernovické hospody. "Jezte, tancujte a píte. V postě? V postě se dosti natrápíte!" - to je heslo hry i dne.

   Před tváří lidu tu masopustní družina hoduje. "Vypadáte bledě, dejte si taky," zaznívá a do davu létají kosti z kuřátka, korbely zvoní, pivo teče proudem, sjednávají se svatby mladých. A najednou bác! Růžovolícího Bakuse plného života nečekaně porazí a má to za sebou! Skončí na nosítkách, ze kterých ovšem ještě několikrát spadne, a pohřební průvod se vydává na náves. Ve předu kulhavý hrobař s trakařem, Bakuse vezou na pestrobarevně ozdobené káře, za ní se zubí pěkný houf veselých pozůstalých.

   Bakuse pochovají do sněhového hrobu u kapličky, oplakávají ho, házejí na něj sušené květiny. Ale co to? Najednou Bakus ožije, vstane z hrobu, oklepe sníh, napije se z korbele a zavelí: "Zpátky do hospody!" Spousta jídla a pití ho porazila, velká žízeň asi zase vzkřísila. A průvod, tentokrát už opravdu rozveselený, jde hasit hlad a žízeň, která, jak známo, zvlášť ve čtyřech hlavních ročních obdobích, je věčná...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...