Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Beseda s promítáním nejen o netolickém hradišti lákala

 NETOLICE - 21. ledna 2018 - 6:38 - Salonek v prvním patře netolického Muzea JUDr. Otakara Kudrny hostil v úterý 16. ledna v podvečer účastníky další z oblíbených besed s promítáním. Hlavní slovo měl Mgr. Martin Pták, pracovník Archeologického ústavu Filosofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Téma bylo Netolické hradiště v kontextu českého raně středověkého státu.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Martin Pták své téma za neutuchající pozornosti publika, které zaplnilo salonek muzea, vzal takříkajíc z gruntu. Od Sámovy říše v 7. století a vlastně ještě o pár desítek let předtím od odchodu Langobardů z Moravy, přes počátek Velké Moravy, příchod věrozvěstů Konstantina a Metoděje v roce 863, konec Velké Moravy, až k počátkům českého raně středověkého státu, které zhruba začínají bratrovraždou ve Staré Boleslavi. Nepominul ovšem ani porážku výbojných Maďarů na řece Lechu v roce 955, která byla rozhodující pro vývoj na dlouhá staletí, vlastně dodnes.

   O historii nás průběžně poučují výzkumy zejména hradišť a pohřebišť na řadě míst české kotliny. Po nejvýznamnějších z nich Martin Pták své posluchače poutavě provedl. Samozřejmě v zasvěcené zkratce, protože by to bylo téma ne na několik večerů, ale klidně i měsíců. 

   Posluchači se samozřejmě dočkali informací o někdejším středověkém přemyslovském hradišti na sv. Jánu v Netolicích. To už si ho díky přednášejícímu mohli zařadit v historickém kontextu i současné situaci na místo, které mu patří. Prostě jedno z řady panovníkových hradišť, ale nám zvlášť blízké, protože nejbližší.

   A tak se účastníci besedy například seznámili s historií výzkumu a slovem i obrazem také s hlavními nálezy na netolickém hradišti od roku 1884 do roku 2016. Zejména záušnic, korálků, přeslenů či značně výjimečných krejčovských nůžek. Nové výzkumy se tu ovšem soustřeďují zhruba do dvou posledních desetiletích. Významná role v nich patří tzv. letním archeologickým školám, které na sv. Jánu a v okolí Netolic organizuje Jihočeská univerzita s netolickou radnicí a dalšími spolupracovníky.

   Povídání doprovodily i fotografie zdejšího středověkého pohřebiště s hroby krytými plochými kameny či snímky skutečných základů kostela sv. Václava (návštěvníci na Jánu vidí jejich repliku, originály jsou hlouběji v zemi).

   Řeč přišla i na další místa archeologických výzkumů v jižních Čechách a mezi nimi také na Strunkovice nad Blanicí. Tam vedl úspěšný archeologický výzkum v letech 1992 až 1996 doktor Jaroslav Kudrnáč. Na trojici fotografií pořízených na místě v rozestupech deseti let dokumentoval Martin Pták rychlost a rozsah změn v krajině, kterých jsme svědky. Denně podle jeho slov ztrácíme zejména výstavbou nejméně patnáct hektarů půdy.

   "Lidé by si měli uvědomit, že když si třeba vykopou na zahradě bazén, zasahují tím neodvratně do tisícileté situace v dané lokalitě. Zavolat k tomu archeology, nestojí ani mnoho času a - pokud jste nepodnikající občan - ani žádné peníze," uvedl Martin Pták.

   Na jeho přednášku navázala beseda a prohlídka odborných knih, které k tématu přinesl. Za všechny posluchače poděkovala Martinovi Ptákovi ředitelka Muzea JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích Zuzana Leherová. 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2018, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...