Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: O "silvestrovském" pečení se mistr pekař peci poklonil

 LENORA - 30. prosince 2017 - 21:22 - Doposud vrtkavá zima dopřála letošnímu poslednímu "silvestrovskému" pečení v lenorské veřejné peci v sobotu 30. prosince alespoň zimní iluzi s trochou měknoucího sněhu. Vůně pečených dobrot a ještě větší zájem lidí však už byly zcela nefalšované. I na várku čtyřiadvaceti chlebových bochníků jich tu před polednem čekala pěkně dlouhá řada.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   O historii lenorské veřejné hliněné pece, která se začala psát v roce 1834, promluvil ve svém procítěném "kázání" mistr pekař Velké lóže pecařské v Lenoře Augustin Sobotovič. A přidal poděkování lidem za to, že k peci přicházejí, vyprávějí o ní, a tak šíří slávu její i Lenory po vlastech českých i za jejich hranicemi. A zakončil svůj slavnostní proslov - jak jinak - než přáním hodně štěstí, zdraví a božího požehnání v novém roce 2018.

   Zatímco nedávno při pečení v muzejní peci ve Volarech se poměrně dlouho musel Augustin Sobotovič věnovat přípravě pece na úspěšné pečení, u té v Lenoře, jeho domácí, už tolik cirátů není třeba. "Pec je jako žena, každá reaguje trochu jinak," smál se mistr pekař a bylo poznat, že ví, o čem mluví. Své peci za celoroční službu poděkoval hlubokou poklonou.

   "Stále se držím osvědčených receptů našich předků, nedělám žádné experimenty," odpověděl Gusta Sobotovič na naši otázku, co nového připravil na závěrečné letošní pečení. O pomocníky ochotně přinášející k peci z přípravny v sousedním domě pekáče a ošatky s vykynutým pečivem a chlebem, také nebyla nouze.

   Postupně si lidé brali a ochutnávali - když předtím většinou přispěli do kasičky na zdravotně postižené děti - česnekované lenorské placky, houstičky pletené z jednoho pruhu těsta a nakonec skvělý chléb.

   Pro dobrou náladu hráli už kmenoví Kůrovci z Kašperských Hor, kteří měli sebou i svůj "fraucimor" vybavený košem s hrníčky a hlavně velkou konvicí o grogem. Také po kasách jim cosi skleněně cinkalo. Heslem dne bylo: Pivo má bejt studený a ženská akorát.

   Kolem pece svištěla auta a na silnici zpomalovaly autobusy většinou s německou poznávací značkou, a okny vyhlíželi zvědavci. Pečení v Lenoře je zkrátka mezinárodní pojem.

   Přejeme vám, ať je váš každodenní chléb v novém roce stále voňavý a křupavý a je ho tak právě akorát!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...