Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Areál lesních her na úbočí Libína začal sloužit dětem

 PRACHATICE - 17. prosince 2017 - 10:08 - V možná trochu pozdějším termínu, protože prý práce bylo dost a dost, byla ve čtvrtek 14. prosince otevřena první část Areálu lesních her na svahu Libína za Lázněmi sv. Markéty. Areál má pět zastavení inspirovaných zvířecím světem, je určený pro děti od tří do dvanácti let a všichni ho mohou využívat zdarma.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Splnil se tak sen řady prachatických ochránců přírody a vychovatelů mládeže, který podporovali odborníci na slovo vzatí, například Aleš Záveský, Slávek Francl a další. Areál lesních her byl vybudován za přispění státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj. Slavnostního otevření se přestřižením pásky ujali představitelé města v čele se starostou Martinem Malým a místostarostou Janem Klimešem spolu se zástupci dodavatelské firmy a projektantem.

   Přípravu Areálu lesních her, trvající několik měsíců, měl na starosti místostarosta Jan Klimeš spolu s ředitelem DDM Jiřím Machartem, ředitelkou Sportovního zařízení Prachatice, které bude areál provozovat, Radanou Kutlákovou a jednatelem Městských lesů Františkem Štěrbou. Samotná stavba je dílem pracovníků prachatická stavební firmy Radana Kříže ve spolupráci s další prachatickou firmy LUNA, která vyrobila originální dřevěné díly.

   První zastavení dá nahlédnout do života v mraveništi. Pro dorozumívání mravenců - a nyní i návštěvníků - je tady například dobře fungující potrubní pošta. Nechybí ani prolézací mravenčí chodbičky a samozřejmě pár mravenců v nadživotní velikosti.

  Navazující veverčí stezka si žádá trochu obratnosti, ale zato dovede děti k úžasné žabí tůni. Život v ní se dá dobře pozorovat z visuté lávky. Následující zastavení je věnováno umné stavbě ptačího hnízda. Stezka končí v pavučině, která je vlastně prostorným, krytým altánem.

   Každé zastavení je opatřeno pěknou cedulkou s řadou informací, takže si děti mohou jak zaskotačit v přírodě, tak se při tom něco nenásilnou formou naučit. Nutno říci, že to byla vždy devíza prachatických ochranářů pracujících s dětmi a ani tentokrát se jí nezpronevěřili...

   Nově otevřený areál volně a zatím nepropojeně navazuje na možnosti pobytu v přírodě, které už na okraji Prachatic svému účelu slouží. Zejména na zoo-koutek Městských lesů u Fefrovských rybníčků, nedávno otevřenou Zážitkovou trasu víly Majolenky a zrekonstruovanou část lázeňské kolonády.

   A když už jsme se zmínili o první etapě, sluší se naznačit, co přinese ta druhá. Areál se má zvětšit, poskytnou zajímavé příležitost i mládeži do 15 či 16 let. V plánu je i vybudování venkovního hřiště, které by mohlo sloužit i starším milovníkům volného času v přírodě.

   Dodejme ještě, že areál bude monitorovat městská policie. Platí tu návštěvní řád. Také tu nenajdeme žádné odpadkové koše - zafungovala zde zásada, že co si do lesa přineseme, to si také sebou odneseme, platná ostatně takřka pro celou Šumavu. Aspoň u těch slušnějších návštěvníků.. Poblíž se dá i zaparkovat auto nebo motocykl.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...