Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Na Kvildě pokřtili knihu Šumava krajina pod sněhem

 KVILDA - 23. listopadu 2017 - 13:03 - Šumava krajina pod sněhem je další publikací v řadě, kterou vydává Českokrumlovský rozvojový fond, jenž je majitelem a provozovatelem Musea Fotoateliér Seidl. Kniha volně navazuje na předcházející publikaci Lipno krajina pod hladinou.

 Text a foto: Ladislav Beran

www.dre-kon.cz   

   V úvodu slavnostního křtu knihy v Informačním centru NP Šumava v Kvildě v úterý 21. listopadu vystoupil Miroslav Reitinger, jednatel společnosti Českokrumlovský rozvojový fond. Představil knihu a její autory Zdenu Mrázkovou, Jindřicha Špinara, Tomáše Halamu a Petra Hudičáka a dodal, že precizními leteckými fotografiemi ze současnosti přispěl Libor Sváček. Poté proběhla prezentace knihy.

   V publikaci převládá pravá Seidlovská nálada a dobrý duch velkého fotografa a milovníka Šumavy. Zima, pohádka o sněhu, ledu, závějích, ale hlavně o lidech a jejich tvrdém životě na Šumavě. Nechyběla tajemná zasněžená místa, horské chaty a pravé šumavské zimy, kdy pod vrcholy bylo až osm metrů sněhu.

   Parádní je zmínka o příchodu Ski, tedy lyží, na Šumavu, a došlo i na zimní sportování. Příběhy smutné, veselé, pracovní i ty o pašerácích, celnících, lesnících a mnohé další. Vše je orámováno příběhem bratranců Paleczkových z roku 1923 popisujícím formou deníkových zápisů jeden z prvních přechodů Šumavy na lyžích.

   Hajný Paleczek to není žádná vymyšlená osoba, to je muž mnoha Seidlových fotografií. Hajný s dlouhými vousy a lišáckým úsměvem na čtenáře hledí z mnoha publikací o staré krásné Šumavě a nechybí ani v této. Velmi dojemné bylo, že křest doprovodil slovem a vzpomínkou pravnuk prvního doloženého šumavského lyžaře Karla Paleczka, který v roce 1890 vyrobil v Huťském Dvoře první lyže a v roce 1892 spolu s učitelem Hartwigem Hruzou podnikl první lyžařský výstup na Smrčinu.

   Byla to velmi pěkná prezentace ke knize, která jistě potěší nejednoho milovníka Šumavy a určitě nebude chybět pod nejedním vánočním stromečkem. Je třeba dodat, že publikace získala stříbro na festivalu Šumava litera, který se uskutečnil uplynulý týden ve Vimperku.

   Na závěr pěkného povídání publikaci pokřtili starostové obcí Kvilda Václav Vostradovský, Modravy Antonín Šubrt a starostka Borových Lad Jana Hrazánková, kteří byli jmenováni jako kmotři křtu knihy. Ti popřáli publikaci úspěch, aby se dobře prodávala a všem, co si ji koupí, aby udělala velkou radost.

   Ke křtu se připojili starosta Českého Krumlova  Dalibor Carda a tiskový mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. A také Emil Kinzl, známý milovník a propagátor krásné Šumavy, který vyzval vedení národního parku Šumava, aby našlo cestu k záchraně Roklanské hájenky, tak, aby opět vypadala jako za Seidlových časů...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...