Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Svatomartinské harmoniky ve Zbytinách se vydařily

 ZBYTINY - 20. listopadu 2017 - 17:43 - Již pošesté se uskutečnilo v kulturním sále obce setkání harmonikářů. Klasické, helikónové a též foukací harmoniky rozezněly sál pod kostelem svatého Víta nejen k poslechu, ale i tanci.

 Text a foto: Ladislav Beran

www.dre-kon.cz   

   Harmonikáře a širokou veřejnost z okolí přivítal starosta obce Josef Furiš, který uvedl i nového moderátora pořadu Jakuba Komrsku. Tento pedagog z volarské základní školy se zhostil své práce na jedničku.

   Po úvodních slovech pustil do sálu Zbytinské baby, které svým vystoupením celé pěkné odpoledne začaly. A potom již přišla na řadu jednotlivá čísla plná lidové i moderní hudby, kde převládaly písničky šumavské a české.

   Druhé překvapení přišlo v polovině programu, když Jakub Komrska přivítal Rozverné besedníky, taneční soubor z Lažiště a okolí. To bylo překvapení se vším všudy, nejdříve v tanečním rytmu ukázali, jak jsou sladění, poté připlul valčík z Modrého Dunaje jako z Vídeňské opery a pan Johann Strauss ml. by koukal, jak to Kamila a Ladislav Turkovi z Hlásné Lhoty zvládli.

   A to nejlepší si přivezli Rozverní Besedníci z dalekého Španělska: Půvabnou Carmen, jejíž melodii ve výškách přímo famózních zazpívala Petra Sovová, kterou známe z muzikálu Doba Ledová. To bylo něco nádherného a diváci vyprovázeli soubor poprvé s velkým aplausem.

   Po další sérii písní harmonikářů následovala druhá část vystoupení Rozverných besedníků. Tentokrát přijeli z polí orných i válečných Alexandrovci. Parodií na nejznámější písně tohoto slavného ruského souboru Kaťušu a Kalinku pobavili stejně tak, jako zpěv známého sólisty, lažišťského souboru, který Kalinku zpíval stejně vysoko jako sólista tohoto velkého souboru. A protože s nimi přijel i slavný maršál Malinovskij,  nechyběl tradiční pelíškovský přípitek. Tímto vystoupením se lažištští tanečníci se Zbytinskými a diváky z okolí rozloučili, a ti se jim odvděčili  spontánním potleskem.

   Následovala poslední harmonikářská představení, Zbytinské baby společně zatančily a zazpívaly, a bylo to nádherné, neboť tóny Franze Schuberta z jeho verze Ódy na radost s českými slovy jsou opravdu krásné. A tak hymna Evropské unie předznamenala symbolicky závěr hudebního dne. Šesté setkání harmonikářů se povedlo, tak Ahoj při sedmém, slíbili si na závěr všichni.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...