Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Malíř Teodor Buzu vystavuje v Městské galerii Volary

 VOLARY - 18. listopadu 2017 - 14:04 - Městská galerie Volary hostí od středy 15. listopadu působivou kolekci obrazů jednoho z našich nejlepších akvarelistů, malíře Teodora Buzu. O vernisáž výstavy nazvané Barvy touhy byl velký zájem, síň doslova praskala ve švech, ženy a dívky se vyparádily, dětí je tu vždy dost. Výstava potrvá do konce ledna příštího roku. Otevřeno je od pondělí do pátku, od 9:00 do 17:00.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

www.dre-kon.cz   

   Slavnostní okamžik podtrhli svou přítomností Jeho Excelence Vitalie Rusu, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Moldavské republiky, odkud Teodor Buzu pochází, starostka Volar Martina Pospíšilová spolu s místostarostou Ladislavem Toušem, a další hosté. O hudební úvod se postarala špičková česká saxofonistka, hudební pedagog a umělecká vedoucí SaxWork Quartetu Kateřina Pavlíková.

   Výstavu zahájil Vít V. Pavlík, prezident Akademie jihočeských výtvarníků, městský radní a ředitel volarské Základní umělecké školy. A také dobrý duch volarské galerie. Představil hostům vernisáže umělce Teodora Buzu, jeho vlastními slovy, když přečetl jeho elektronický dopis.

   "Narodil jsem se v úterý a dobře jsem udělal. Jako dítě jsem pásl husy, pak krávy, a to mi ukázalo, že život je krásný. V deseti letech jsem se dostal na uměleckou školu. Na škole jsem pochopil, že obraz má dvě stránky: Tu, co vidíš, a tu, která je skryta v malbě. Po škole jsem se až na sedmý pokus dostal na Akademii výtvarných umění.

   Ve vlaku Oděsa - Charkov jsem potkal svou ženu, se kterou máme dva syny. Sloužil jsem rok a půl v sovětské armádě. Kdo sloužil v sovětské armádě, ten se v cirkusu nesměje. A tady v Čechách jsem pochopil, že svět patří především těm, co chtějí. Jsem realista, věřím na zázraky," napsal o sobě člověk Teodor Buzu (ročník 1960).

   Rodákovi z moldavské Drasliceni, absolventovi Akademie umění a designu v ukrajinském Charkově u profesova Olega Veklenko, členovi Asociace jihočeských výtvarníků, rakouské skupiny Die Neuen Milben a moldavské Uniunea Artistilor Plastici složil velkou poklonu pan velvyslanec. Vysoce ocenil, jak Teodor Buzu reprezentuje svou rodnou zemi, a také jeho charakterové a lidské vlastnosti. Moldavský velvyslanec si nenechá ujít malířovy výstavy, bylo tomu tak třeba v v hlavním městě Moldávie Kišiněvě, nebo v rakouské metropoli Vídni či na dalších místech.

   Starostka Volar Martina Pospíšilová vyslovila velké uznání Teodorovi Buzu za to, jak originální je umělec a velký člověk. Poté obdobnou chválu rozšířila i na Víta V. Pavlíka a Kateřinu Pavlíkovou.

   Umělec, přáteli nazývaný Teo, vystavuje ve Volarech již podruhé. Netají se obdivem k nevšednímu uměleckému duchu, který tu díky zapáleným lidem žije. "Do Volar dnes jezdí za uměním i lidé z Prachatic, když tomu bylo v letech minulých obráceně," řekl dokonce zkušený Teodor Buzu, který se sám zúčastnil 103 kolektivních výstav a uspořádal 87 vlastních autorských výstav.

   Je známý jeho výrok z Výtvarného workshopou Volary (VWV), kde také vystavoval své práce provedené náročnou technikou akvarelu. "Akvarely se tvoří, když je teplo. A když není, musí se udělat," řekne s lišáckým a stále trochu klukovským úsměvem a pohledem zavadí o sklenku moldavského červeného ve své ruce. "Jemné víno pro drsné povahy," poznamená se svou typickou nadsázkou, nicméně výstižně.

   A když se Teo dostane ke své práci, dozvíme se, že o tématu výstavy hodně přemýšlel. "Jakou barvu má touha? Pro někoho červenou, jiného modrou. Slunce vyzařuje žlutou nebo my do něj žlutou vkládáme? V Čechách se říká - zelená modrá, pro blázna dobrá. I já mám tyhle dvě barvy tady ve svých obrazech. Hledám, a proto maluji. A miluji," řekne a pohladí očima svoji ženu. Tak ať se daří Teo!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...