Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Otevřeli lázeňskou promenádu a trasu víly Majolenky

 PRACHATICE - 8. listopadu 2017 - 6:46 - Vysoko ve svahu Libína nad bývalými Lázněmi sv. Markéty, skoro až pod Americkou zatáčkou, se v pondělí 6. listopadu uskutečnila zvláštní slavnost. Ve vyvýšeném kamenném amfiteátru tu byla slavnostně otevřena Lázeňská lesní promenáda a Zážitková trasa víly Majolenky.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Slavnostní okamžik zvýraznilo vystoupení trojice trubačů na lesní rohy a několik písní v podání Martiny Pivoňkové s kytarou. Déšť probarvil i zlatavé listí mladých buků, mezi nimiž se zvlášť vyjímal obrovský starý buk, který dozajista pamatuje původní slávu Markétiných lázní.

   Starosta města Martin Malý poděkoval všem, kteří se na budování promenády a zážitkové trasy podíleli. Zvlášť ocenil organizátorskou práci Městských lesů, které na tuto stavbu dokázaly získat stoprocentní dotaci, a s uznáním se vyslovil o velmi kvalitní kamenické práci, kterou zde odvedla firma Huko s.r.o., vzešlá z výběrového řízení. Vyslovil i přání, aby nové trasy přispěly k oživené na lázních a staly se místem, kam budou občané i návštěvníci Prachatic rádi chodit relaxovat v přírodě nedaleko města.

   Místostarosta Jan Klimeš poté seznámil s konceptem budovaných odpočinkových tras na úpatí Libína. Lázeňská lesní promenáda je součástí budované Zážitkové trasy víly Majolenky. Ta povede od zookoutku Městských lesů u Fefrovských rybníčků k Perlovické zatáčce, kolem Fidlerovy vodní štoly, Lázeňskou lesní promenádou k budovanému areálu lesních her.

   Ředitel Městských lesů Prachatice ing. František Štěrba uvedl, že nápad na rekonstrukci této části lázeňských promenádních cest dostal při prohlížení starých fotografií. "Cílem bylo zpřístupnit alespoň část těchto krásných míst, která kdysi kypěla životem. Jedna věc tomu sice dnes chybí a jedna zase přebývá - chybí nám lázně a přebývají stromy na svahu Libína, které brání výhledu na Prachatice. Ale lidé sem mohou chodit odpočívat od ruchu všedního života," řekl František Štěrba.

   Zrekonstruovaná lázeňská lesní promenáda je dlouhá 111 metrů a má devět výklenků. Po první výklenkové kapličce následuje sedm výklenků pro odpočívadla. Prostřední z nich je největší s průměrem sedmi metrů. Kolonádu ukončuje vyvýšená stavba lesního amfiteátru.

   Zatím má toto místo i dvě tabule. Na první z nich, kterou zajistila Městská knihovna Prachatice, se setkáme s obrazem lázeňského života a stručnou historií Markétiných lázní, které tu působily už v první polovině 19. století. Nechybí tu samozřejmě ani víla Majolenka. Na druhé stojce všechny zaujaly zvětšené dobové fotografie Lázní sv. Markéty.

   Promenáda se v tomto místě spojuje se Zážitkovou trasou víly Majolenky, kterou tvoří 23 zastavení. Poutníci se tu dozvědí mnoho zajímavého například o zdejších pokusech těžby stříbra, ochraně přírody, historii města Prachatic, historických řemeslech, práci v lese, o chovu a užitečnost včel apod. Trasa je vhodná pro děti od šest let.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...