Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Výstava Národní kroniky doputovala nyní do Prachatic

 PRACHATICE - 5. října 2017 - 10:07 - Na své pouti Českou republikou doputovala podle plánu výstava Národní Kroniky Národ o sobě do Prachatic. V pondělí 2. října jsme ji uvítali na Velkém náměstí příjemným programem. Prohlédnout si ji tu můžete do 15. října.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

www.dre-kon.cz   

   Výstavu tvoří vyznání a velkoformátové fotografie osobností, které do Národní kroniky již přispěly svými vzpomínkami a chtějí tak šířit myšlenku uchovávání vzpomínek a národní paměti pro další generace. A právě to je podstatou Národní kroniky. Ta je projektem Nadace Charty 77/Senzační senioři, který vznikl ve spolupráci s Národním muzeem v roce 2012. Jedná se o postupně budovaný největší elektronický archiv takzvaných malých dějin. Svou vzpomínku do něho může vložit každý prostřednictvím jednoduchého formuláře, který najde  na webových stránkách www.narodnikronika.cz.

   Jednou z osobností, které do kroniky již přispěly, je i náš spoluobčan, bývalý starosta Prachatic a současný předseda prachatické Rady seniorů Miroslav Bojanovský. "Můj strom života má pevné základy a stále roste, kmen se zpevňuje, větve rozšiřují, tak jako má rodina. Když se o stromy dobře staráme, tak kvetou, rostou, zelení se a nelení. Skrze Národní kroniku zanecháváme svědectví o sobě. Doufám, že i mé příběhy přispějí k inspiraci, poučení a radosti,“ vyznává v kronice Miroslav Bojanovský.

   Program na Velkém náměstí moderovala Hanka RH+ Rabenhauptová, která má na prachatické radnici na starosti samosprávu a komunitní plánování. Účastníky příjemného odpoledne přišel pozdravit starosta Prachatic Martin Malý, dále přivítali Miroslava Bojanovského, Kateřinu Sodomkovou z Nadace Charty 77/Senzační senioři, kurátora výstavy Miroslava Houšku, spoluautora fotografií Karla Rabenhaupta či 82letého generála v. v. Čestmíra Hrbka, obyvatele prachatického Domova seniorů Mistra Křišťana, který skvěle z paměti přednesl báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV., v níž král Karel s přítelem Buškem z Velhartic ochutnávají víno z burgundských hroznů, která jako první dozrály v Čechách.

   Chlebem a solí vítaly příchozí tetičky z Obce baráčníků Vitoraz Prachatice, své mistrovství opakovaně předvedli tanečníci Senior country klubu Prachatice. Zazpívaly i nevidomé sestry Marie a Jarmil Šímovy.

   Setkání a vernisáž výstavy se staly také příležitostí ke gratulaci Senior Pointu Prachatice, který v soutěži Nadace Charty 77 a SenSen - senzačních seniorů o nejlepší klub roku 2017 získal a přivezl den předtím z Prahy diplom za pěkné třetí místo. Přebrali ho Zdeněk Krejsa a Jiří Gabriel Kučera. Výstava z bohaté činnosti prachatického Senior Pointu právě probíhá v Zimní zahradě Nové radnice v Prachaticích.

   A protože Miroslav Bojanovský je i  zapálený sadař, dostal od něho každý i krásně zbarvené jablíčko z jeho letošní úrody. A za zápis do kroniky byla jablíčka i dvě...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...