Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Ve Volarech uctili Den české státnosti a svátek sv. Václava

 VOLARY - 4. října 2017 - 10:57 - V den státního svátku Dne české státnosti a svátku sv. Václava se ve čtvrtek 28. září ve Volarech světily před kostelem svaté Kateřiny Alexandrijské dvě lípy. Obě jsou symbolicky věnovány svým patronům.

 Text a foto: Ladislav Beran

www.dre-kon.cz   

   Spoluobčany uvítali starostka města Martina Pospíšilová a jáhen volarské farnosti Karel Falář. Oba nejdříve přivítali a poděkovali hostu z Prachatic, kterým byl pěvecký sbor Česká píseň, za aktivní účast a za zpěv, kterým pěvci tohoto sboru navodili příjemnou atmosféru.

   V úvodu zhodnotila význam osobnosti svatého Václava Martina Pospíšilová. Svatý Václav je symbolem české státnosti a patronem České země. Je jedním z nejoblíbenějších českých svatých, mučedník, postava, jejíž tradice sehrála velmi důležitou úlohu v emancipaci českého státu a přemyslovské dynastie v rámci křesťanské Evropy. Zdůraznila jeho význam pro život lidský i život světský a poukázala na tradici svatováclavských slavností, či uctívání jeho osobnosti na Volarské křížové cestě. "Svatý Václav, patron naší země, je postava historická, ale je stále s námi," uvedla mimo jiné starostka.

   Poté se jáhen Karel Falář společně s veřejností modlitbou Otčenáš, jenž si na nebesích, pomodlil za svatého Václava, a zdůraznil jeho velký význam pro stát, pro církev, ale i pro širokou veřejnost. Před svěcením vysvětlil slavnostní akt, kdy obě lípy jsou zasazeny poté, co musely být pokáceny staré stromy před kostelem, které do něho již zasahovaly a prorůstaly do jeho základů. "Volarská farnost po vykácení slíbila, že v blízkosti kostela budou vysazeny nové lípy, slib splnila a dnešní den je světíme.  Věnujeme jednu svaté Kateřině a druhou dlouholetému faráři Františku Honsovi, který na volarské farnosti sloužil 36. let," řekl jáhen Karel Falář.

   Poté obě lípy vysvětil a tím úvodní část ukončil. V druhé části vystoupila Česká píseň, která lidovými i sakrálními písněmi celý slavnostní akt zvýraznila. Lidové písně si spolu s ní zazpívali i mnozí přítomní.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...