Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 OBRAZEM: V mázhauzu Staré radnice je otevřena výstava hub

 PRACHATICE - 22. září 2017 - 7:35 -  Čerstvě nasbírané houby v nevídaném počtu druhů nabízí houbařům i dalším zájemcům ve čtvrtek 21. září odpoledne otevřená výstava v mázhuzu prachatické Staré radnice. Pořádá ji už tradičně ZŠ Vodňanská 287, Centrum ekologické výchovy Dřípatka ve spolupráci s A Rocha v ČR. Navštívit ji můžete každý den, naposledy ještě v neděli 24. září.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl, PRACHATICKOnews.cz

www.dre-kon.cz   

   "Co do druhové pestrosti, jsme s nasbíranými a vystavenými houbami velmi spokojeni," řekl nám mykolog a jeden z hlavních organizátorů výstavy Pavel Světlík. Přes málokdy vídanou nabídku druhů se však nepodařilo tentokrát najít třeba hořčáky. Ale jinak nabízí výstava skvělou podívanou.

   Koncipovaná je promyšleně, často tu najdeme vedle sebe podobné druhy, u kterých hrozí nebezpečná záměna, protože jeden z nich je jedovatý. Tak je to například u smrtelně jedované muchomůrky zelené, která sousedí na výstavě s opravdu podobnou, neškodnou čirůvkou mýdlovou. Určitě vám neujde, že jedovaté houby tu mají jmenovky ve varovné červené barvě.

   Zaujala nás zde třeba pýchavka dlabaná, pěkný kotrč kadeřavý, celá rodina bedel, obrovský hřib plstnatý, pravé ryzce či skupina kovářů. Pozoruhodné jsou i jiné houby, která možná každý nesbírá, jako například stroček trubkovitý nebo kořenitka nadmutá.

   Možná nemají houbaři úplně stejnou "houbařskou latinu" jakou se vyznačují třeba rybáři, ale když budete mykology dobře poslouchat, dozvíte se leccos zajímavého, vážného i úsměvného. Třeba o tom, že existují odborníci, kterým nedá spát nalezení protijedu při otravě muchomůrkou zelenou. "To by bylo určitě na nobelovku," říká Pavel Světlík, který se s nimi setkal. "Aby mohli bádat, potřebují takových hub nasbírat i několik kilogramů. A někdy se těžko hledají. Když se ale zadaří, můžete pak slyšet z lesa hurónský jásot - nad prašivkami," dodává s chápavým úsměvem mykolog Pavel Světlík.

   Třebaže všichni, kteří se točí kolem výstavy hub, mají s nimi své zkušenosti, neváhají se vzájemné poradit či vzít v případě potřeby do ruky atlas hub. V tom nejnovějším jsme například hledali, jak je na tom čirůvka zelánka, někde zvaná strnádek (na rozdíl od kominíčků, na Šumavě podzimků čili čirůvky havelky). Nu a píše se tam, že zase tak nevinná není. Ostatně odborníci se dnes zamýšlejí i nad muchomůrkou růžovkou neboli populárním masákem. Ne že bychom se těmto dvěma druhům měli zdaleka vyhnout, ale určitě neuškodí mít se trochu na pozoru. A raději se poradit s odborníky...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...