Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: V Chrobolech slavili 700 let první zmínky o své obci

 CHROBOLY - 11. září 2017 - 11:12 - K výročí sedmi set let od první zmínky o Chrobolech v roce 1317 se v obci konala v sobotu 2. září krásná slavnost. Z části ji sice ublížilo počasí a neuskutečnil se plánovaný průvod s historickými prapory, ale navzdory tomu tu vládla dobrá nálada.

 Text a foto: Ladislav Beran pro PRACHATICKOnews.cz

www.dre-kon.cz   

   Na návsi pod kostelem Narození panny Marie se sešlo dost lidí, aby vyslechli projev starosty Oldřicha Valoucha. Ten v úvodu přivítal vzácné hosty - poslankyni Parlamentu ČR Vlastu Bohdalovou, kněze, kaplana Dominika Ettlera z Prachatic a nejstaršího rodáka z Chrobol pana Thomase Mertla s chotí, kteří nyní žijí v Bavorsku a do obce se velmi rádi opět vracejí.

   V projevu vzpomněl starosta obce její historii od vzniku po současné dny. Připomněl, jak obec procházela jednotlivými obdobími, přes dvě světové války, k rozdělení Evropy po roce 1945 až po revoluční rok 1989, který znamenal začátek nápravy mnohých dějinných křivd. "Zejména mnozí rodáci začali nacházet cestu do obce, a to trvá dodnes, a za to jsme rádi," uvedl starosta Oldřich Valouch.

   Poté promluvila poslankyně Vlasta Bohdalová, která poděkovala za pozvání a popřála Chrobolským hodně úspěchů a štěstí v dalším rozvoji obce. Za navrátivší se rodáky promluvil Thomas Mertl, který poděkoval Chrobolským za to, jak obec rozvíjí a jak se o ni starají. Připomněl dny a léta, která zde strávil a vzpomněl i na nucený odchod. "Jsem rád, že jsem se dožil doby, kdy se sem mohu vracet a být zde s vámi," řekl Thomas Mertl. Na konci svého projevu předal starostovi Chrobol Oldřichu Valouchovi dar k sedmistému výročí - 700 eur.

   Na závěr tohoto aktu byla zasazena na návsi Lípa přátelství, kterou společně vsadili Oldřich Valouch a vnuk Thomase Mertla. Jejímu růstu a užitku požehnal kněz, kaplan Dominik Ettler z Prachatické farnosti.
V kostele Narození panny Marie se poté konala Slavnost narození Panny Marie, kterou celebroval Dominik Ettler. Mše byla v Českém a Německém jazyce, byla významnou pro všechny rodáky, kteří tak spojili nejen soudržnost, ale i další přátelství.

   A pak už patřila obec a její náves zábavě. Ve společenském sále k tanci i poslechu hrála dechová hudba Doubravanka. V odpolední části potom hlavní program patřil Sboru dobrovolných hasičů obce, který si pozval k zajímavému klání sousední sbory k poměření sil v pěkném dvojboji. Dvojboj v požárním útoku a poté v pojídání chleba na rychlost byl velmi zajímavý a vtipný.

   Bylo to pěkné odpoledne, i mraky se rozevřely a sluníčko nad obec pustily. Odpolední kulturní program patřil Baboukům, nejlepší dechovce jižních Čech, a na tanečním parketu a při nádherných melodiích se lidé bavili až do večerních hodin. Po celý den potom na návsi probíhal malý, ale zajímavý jarmark a opékalo se pěkné prasátko...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...