Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Jedenáctá Lenorská slavnost chleba zaslouží jedničky

 LENORA - 2. srpna 2017 - 23:32 - Darem od dřevosochařky Edity Hrbkové z Husince v podobě srdíček se slovy Pečeme s láskou a předáním fotografie od našeho spolupracovníka Ladislava Berana začal v sobotu 29. července slavnostní den u pece v Lenoře. Pec se rozpékala, ještě než jedenáctá Lenorská slavnost chleba začala, a to už v pět hodin ráno.

 Text: Ladislav Beran, foto: Ladislav Beran a Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   U pece v průběhu dopoledne hráli Kůrovci z Kašperských hor. Po první várce placek a houstiček v 10:00 zahájil Antonín Chrapan, starosta obce, Lenorskou slavnost chleba, která měla v pořadovém čísle dvě jedničky, tedy pojedenácté.

   Pestrý program začal Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic. Zahájila i dětská soutěž, a to na několika frontách - peklo se sváteční pečivo, hledala se zvířátka a kytičky s Národním parkem Šumava a pátralo se po pokladu. U tyče ukázala své kvality Bára Sabová, která svým vystoupením nadchla diváky. Potom projela Šumavská lokálka a po ní přišla druhá část vystoupení Prácheňského souboru. Mezitím zahájila soutěž o nejlepší guláš, a tak se míchalo, dochucovalo a dokonce i sekyrkový guláš se připravoval. Krátce po poledni se vyndával lenorský chléb z pece a byla to opět pochoutka.

   Jednu hodinu po dvanácté se vyhlásil gulášový souboj, který náročná porota vyhodnotila takto: Čtvrté místo vybojoval tým paní Boštíkové, třetí Vávra, vnuci a spol. za sekyrkový guláš, druzí byli domácí Hasiči a vítězem se stal Maďar tým s gulášem s jemně pálivým nádechem.

   No a potom se již hrálo a zpívalo a děti se vydováděly při Dětském Kabaretu Hnedle vedle a v parku před základní školou sochal dřevo sochař a umělecký řezbář Radek Smejkal Bobra s motorovou pilou.

   V 15:00 se u pomníku Andrease Hartauera, který v místní sklárně proslul jako sklář a hlavně zde složil píseň Na krásné Šumavě, která je dodnes hymnou Šumaváků, se uskutečnil vzpomínkový akt. Skladatelovu lenorskou odyseu přiblížil starosta obce Antonín Chrapan, který připomněl slavnostní odhalení pomníku tomuto hudebníkovi a skláři v neděli 25. července 1937. Brzy tomu bude osmdesát let od tohoto okamžiku, kterého se zúčastnilo  mnoho lidí.

   Na pomníku a jeho vzniku má velkou zásluhu profesor Rudolf Kubitschek, rodák z nedalekých Českých Žlebů, kterému na osobnosti Andrease Hartauera velmi záleželo ,a díky jemu je zde pomník dodnes. Na pomníku je název v německém jazyce a vedle byl umístěn bludný kámen s českým textem. Ten však byl v padesátých letech zničen, a při příležitosti prvních Lenorských slavností chleba 28. července 2007 znovu slavnostně odhalen.

   Vzpomínkovému aktu vévodila píseň Na krásné Šumavě od zmíněného autora, kterou nejdříve na trubky zahráli František Zach a Josef Juráš, a v závěru aktu píseň s ostatními účastníky i zapívali.

   Odpoledne vyvrcholilo show zmíněného řezbáře, když za necelou hodinu vytvořil krásného Výra velkého, který byl záhy vydražen. Z dražby putuje socha do Velkého Jezova na rozhraní tří krajů Jihočeského, Středočeského a Vysočiny, kousek od Pacova.

   Večer vyvrcholil koncertem Kabát revival a od 20:00 taneční zábavou pod širým nebem se skupinou Kocovina. Ta ovšem nepřišla a všichni tanečníci si pochvalovali, neboť z pravého rocku přešli do ladného kroku.

   Slavnostmi provázel Daniel Kopál, k dispozici byla i Pohádková kancelář Jihočeského kraje s Marcelem Gotzem, šéfem z pohádkového kabinetu v čele. Ten spolu s kaprem Jakubem v mlynářském a pecařskou lopatou v ploutvičce pozvali na příští dvanácté slavnosti žitného zlata.

   Letošní slavnost se podařila, v krásném počasí přišlo na tisícovku lidí, kteří byli určitě spokojeni. Pořadatelé děkují všem dobrovolníkům, sponzorům a obci Lenora, bez nichž by uspořádání ani nešlo...

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...