Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Dny duchovní hudby začaly v galerii sv. J. Neumanna

 PRACHATICE - 6. června 2017 - 11:40 - Zahájení dvaadvacátých Dnů duchovní hudby v Prachaticích provázela 1. června v podvečer v rodném domě sv. Jana N. Neumanna první vernisáž výstavy v nové galerii, která nese světcovo jméno. Symbolické bylo i to, že kolekci vystavených obrazů představuje výběr prací vytvořených v rámci jedenácti let mezinárodních výtvarných workshopů SALVE Prachatice.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   O hudební úvod se postaral vavříny ověnčený Klarinetový soubor Prachatice pod uměleckým vedením Jana Hovorky. Jedna z přednesených skladeb, pojmenovaná Foxtrot, byla i z tvůrčí dílny prachatického občana, skladatele Františka Jančíka.

   Vernisáž zahájila vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřina Dolejšková. Přivítala starostu Prachatic Martina Malého, Mong. Davida Henzla, generálního vikáře Českobudějovické diecéze Římskokatolické církve, vikáře od sv. Jakuba Josefa Sláčika, členy a členky městské rady a další hosty.

   Sestra představená boromejek Alena připomněla zejména osudy a zásluhy sestry sv. Jana N. Neumanna Karoliny, která v jejich rodném domě založila klášter. V místnosti, kde se budoucí světec narodil, je nyní pěkně opravená kaple. Sestra Alena doporučila přítomným prohlédnout si obraz,  kterému zde říkají Nebe boromejek, a jež seznamuje s historií a vývojem Kongregace milosrdných sester řádu sv. Karla Boromejského. Poděkovala také za dobrou spolupráci s prachatickou radnicí a za zapůjčení obrazů z dílny SALVE.  

   Starosta Prachatic Martin Malý vysoce ocenil spolupráci Města s prachatickou farností a kongregací řádových sester. Velké díky za skvělou spolupráci farnosti s radnicí vyslovil vikáři P. Josefu Sláčikovi, který po čtrnácti letech mění působiště a odchází z Prachatic do Pelhřimova. "Díky tomu jsme mohli začít užívat kostel sv. Jakuba také pro kulturní pořady pro širší veřejnost, včetně Dnů duchovní hudby," zdůraznil starosta Martin Malý.

  Galerie otevřená ke 40. výročí svatořečení sv. Jana N. Neumanna ve spolupráci Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Prachaticích, Města Prachatic a římskokatolické farnosti Prachatice bude zpřístupněna veřejnosti v průběhu června. Výstavy se v ní budou postupně obměňovat. Podrobně jsme o nové galerii psali zde.

   Sluší se připomenout, že ke zmíněnému výročí vydalo Město nový propagační materiál Sv. Jan N. Neumann a Prachatice. Projekt ke 40. výročí svatořečení Jana N. Neumanna podpořil finančně i Jihočeský kraj.

   Dvaadvacáté Dny duchovní hudby zahájil 1. června koncert světově proslulého varhanního mistra Pavla Kohouta v děkanském chrámu sv. Jakuba Většího v Prachaticích. Na stejném místě se odehraje ve čtvrtek 8. června od 19:00 druhý koncert, při němž vystoupí Smíšený pěvecký sbor Česká píseň a Pošumavská komorní filharmonie. Závěrečný koncert bude na programu ve čtvrtek 15. června a představí se při něm Kubelík kvartet a Robert Pazourek j.h. Jste srdečně zváni.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...