Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Český pohádkový čert je popleta, můžete si s ním hrát

 PRACHATICE - 17. května 2017 - 23:59 - Novou výstavu nabízí Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Jmenuje se Čerti a potrvá celé léto a kus podzimu, tedy do 22. října. Při jejím působivém otevření ve čtvrtek 11. května předvedly studentky Střední pedagogické školy pohádku O kováři Ilmarinovi a čertovské nevěstě. Později večer následoval koncert prachatického pěveckého sboru Maraveja.  

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   "Výstava Čerti tematicky navazuje na úspěšnou výstavu Vodníci, instalovanou v prachatickém Muzeu české loutky a cirkusu v roce 2016. Zaměřena je rovným dílem na dětského i dospělého diváka. Fotografie, scénické a kostýmní návrhy, makety, kostýmy, cedule a programy připomínají častý a originální výskyt čerta na českém divadelním jevišti. Návštěvníci mohou nahlédnout do tajemného Pekla obydleného loutkovými čerty a plnit nejrůznější čertovské úkoly," uvedla kurátorka Muzea české loutky a cirkusu Hana Patrasová z divadelního oddělení Národního muzea v Praze.

   Čert, ďábel, satan, pekelník, ďas, nečistej, černej myslivec, čerchmant, antikrist, červivec, čmert, zlý… Mnoho podob má v češtině pojmenování personifikovaného zla, které bojuje s principem dobra dvěma hlavními zbraněmi: pokušením a klamem. Jeho úkolem je svádět lidi ke hříchu a ten pak trestat. Ale ne vždy.   „Český pohádkový čert se od ďábla ztělesňujícího všudypřítomné zlo zásadně liší. Není to bytost hrozivá, ale většinou hloupá a popletená, kterou lze snadno přelstít a zesměšnit, objevuje se dokonce i spravedlivý čert, který pomáhá dobrým lidem proti zlým,“ říká hlavní autorka výstavy Markéta Trávníčková.

   Originály a reprodukce scénických a kostýmních návrhů a fotografií připomínají významné inscenace pohádkových komedií Jana Drdy (Hrátky s čertem, Dalskabáty, hříšná ves), české operní klasiky (Dvořákova opera Čert a Káča a Smetanova Čertova stěna) či báchorek Josefa Kajetána Tyla.

   Výtvarným leitmotivem výstavy je v odborné části scénický návrh Františka Zelenky pro inscenaci opery Čert a Káča, v dětské části pak scénický návrh Josefa Lady pro inscenaci Tylova Strakonického dudáka. Vystaveny jsou originální scénické návrhy dalších významných českých scénografů (Václava Gottlieba, Josefa Weniga, Květoslava Bubeníka, Zdenka Seydla, Františka Kolára a Hugo Steinera).

   Téměř tři desítky loutek, aranžovaných v tajemném pekle i na dalších místech inspirativního podstřešního výstavního sálu, odrážejí oblibu čertovské chásky v českém loutkovém divadle. Hravé návštěvníky čekají v interaktivním koutku nejrůznější čertovské úkoly. Tak přijďte!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...