Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Pietní akty ve Volarech k uctění obětí II. světové války

 VOLARY - 9. května 2017 - 16:19 - Na dvou místech se v minulých májových dnech uskutečnily ve Volarech pietní akty k uctění památky padlých ve druhé světové válce. Stalo se tak u pomníku amerického vojáka Charlese Havlata pod Stögrovou Hutí a na pietním místě pochodu smrti ve Volarech.  

 Text a foto: Ladislav Beran

www.dre-kon.cz   

   U pomníku Charlese Havlata položila kytici delegace města Volar v čele se starostkou  Martinou Pospíšilovou. Společně s radním Vítem Pavlíkem, radními a zastupiteli města, uctili památku amerických osvoboditelů. Na tomto místě připomněla Martina Pospíšilová zbytečnou smrt Charlese Havlata, který tu zahynul 7. května 1945.

   "Když protitankový prapor, který posiloval druhý a pátý pluk divize jednotek USA, dostal rozkaz k průzkumu německých pozic v těchto místech, byl úkol svěřen 2. a 3. četě průzkumné roty. Obě jednotky postupovaly po silnici z Volar do Lenory. V místech, kde dnes stojíme, napadli kolonu příslušníci 11. pancéřové divize SS, kteří se skrývali v okolních lesích. Svobodník Charles Havlat, který seděl v prvním jeepu v koloně, byl okamžitě zabit a další čtyři vojáci z obrněného vozu M8 těžce zraněni po zásahu pancéřovou pěstí," uvedla starostka Martina Pospíšilová.

 

   Po připomenutí nešťastně vyhaslého života mladého vojáka uctili přítomní památku statečných vojáků americké armády minutou ticha.   Na pietním hřbitově obětí pochodu smrti, který vyšel z Německého Helmbrechtsu a jeho strastiplná pouť skončila ve Volarech, se uskutečnil druhý akt oslav. K pomníku obětem pochodu smrti položila delegace města Volar, volarské ženy a členové politických stran ve městě kytici květů a poklonou uctili památku žen, které tento pochod nepřežily.   V proslovu Martina Pospíšilová uvedla: "Letos je to sedmdesát dva let od konce druhé světové války, nejhrůznějšího válečného konfliktu všech dob. Poslední dva roky je Evropa ohrožována nebezpečnými teroristickými útoky a je zde opět nebezpečí nějakého nesmyslného konfliktu, kterému je třeba se bránit. Helmbrechts, odkud pochod smrti vyšel, a Volary, od sebe dělí téměř 1200 kilometrů, a tuto vzdálenost ve strastiplném pochodu musely na konci války ujít ženy mnoha národností, mnohé cestu nepřežily, či byly zastřeleny. Devadesát pět žen z tohoto pochodu našlo místo trvalého odpočinku zde ve Volarech."

   Přítomní uctili památku umučených žen i ostatních obětí válek minutou ticha. Volarské ženy a děti položily k hrobům pochovaných žen květinu. Celý akt skončil minutou ticha za oběti druhé světové války. Na obou místech zazněly státní hymny České republiky a Spojených států amerických.

0

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...