Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Porážku nacismu si připomněli s americkým velvyslanectvím

 PRACHATICE - 8. května 2017 - 22:40 - Vzpomínková jízda k výročí osvobození jihozápadních Čech zavítala v neděli 7. května odpoledne do Prachatic. Konvoj vozidel klubů vojenské historie vjel na Velké náměstí Dolní branou. Přivítali ho jak občané Prachatic, tak také skvělá kapela ZUŠ Prachatice, která hrála melodie připomínající euforii z konce druhé světové války. Na náměstí se také tančilo.

Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Shromážděné pozdravil starosta Prachatic Martin Malý. Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze zastupoval tajemník pro vnější záležitosti Pepijn Helgers spolu s manželkou Erin Kotheimer, která je úřadujícím radou pro kulturní a tiskové záležitosti velvyslanectví USA v České republice.  

   Po 15. hodině položili představitelé veřejného života Prachatic, Velvyslanectví Spojených států amerických, obcí Vitějovice a Hracholusky spolu s vojenskými veterány věnce a kytice květů u Pomníku setkání armád ve Vitějovicích.

   Starosta Prachatic Martin Malý v Prachaticích i ve Vitějovicích zejména zdůraznil, že svoboda není pouhou samozřejmostí a musíme za ni i dnes stále bojovat. A nenechat se nikým svést z naší cesty demokracie a prosperity. Ocenil rovněž obdivuhodné úsilí klubů vojenské historie a jejich členů udržovat v dobrém stavu dobovou vojenskou techniku. Vyslovil jim za to velké poděkování.    

   Tajemník americké ambasády Pepijn Helgers při obou pietních shromážděních poděkoval jménem Velvyslanectví Spojených států za pozvání na tuto vzpomínkovou akci. Děkoval však především za to, že si připomínáme americké a české muže a ženy, kteří položili své životy, abychom my nyní mohli žít v demokracii, svobodné a prosperující společnosti.

   "Ti, na něž dnes vzpomínáme, přinesli oběť nejvyšší a tímto sebeobětováním nesobecky zajistili svobodu budoucím generacím. Přišli o své životy a jejich rodiny přišly o syny, dcery, otce, matky, bratry a sestry. A tak i nyní, 72 let od porážky nacistického režimu, bychom si měli připomínat důležitost základních principů svobody a demokracie. Musíme se o ně nejen starat, ale také je chránit, ve hře je příliš mnoho. Společná svoboda i svoboda jednotlivce, za které mnozí položili své životy, mohou být podkopávány či nenávratně ztraceny, pokud je nebudeme chránit," uvedl mimo jiné Pepijn Helgers.

   Vzpomínkový konvoj pak pokračoval z Vitějovic plánovanou cestou do Lhenic a pak do Netolic.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...