Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Galerie Volary vystavuje akty bavorských výtvarníků

 VOLARY - 7. května 2017 - 10:15 - Městská galerie ve Volarech otevřela 2. května novou výstavu. Jmenuje se (N) AKT a představují na ní své práce němečtí výtvarníci - malířka Annemarie Pletl a fotograf Friedrich Saller. Výstavu jim uvedl předseda Asociace jihočeských výtvarníků a ředitel ZUŠ Volary Vít Pavlík.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Mezi hosty přivítal místostarostu Volar Ladislava Touše. Vernisáží provázela špičková saxofonistka Kateřina Pavlíková, která tak zastoupila své nemocné žáky v ZUŠ. Výstava potrvá do konce června. 

   Oba bavorští výtvarníci pocházejí z Regenu. "Annemarie Pletl svou uměleckou tvorbu nerada rozebírá, raději nechává za sebe mluvit obrazy. A ty vynikají temperamentními, impulsivními konturami linií obrysů a bohatou obměnou barevných odstínů. Inspiraci čerpá především z přírody, ale i krajiny a architektury se stopami života i zkázy," řekl o výtvarnici Vít Pavlík. Časté jsou podle jeho slov v její tvorbě zejména  detaily, stromy, lidi, zvířata. Vše ztvárňuje po důkladném rozvážení.

   Tvorba fotografa Friedricha Sallera se rozvíjí ve dvou proudech. "Jedním je krajinářská fotografie a druhým akty. Obojí s důrazem na klasickou černobílou fotografii, často snímanou na film, tedy analogově. Hlásí se bez problémů ke svým vzorům - velikánům výtvarné fotografie, jakými byli Ansel Adams či Edward Weston a další klasici. Hodně mu dala spolupráce s Američanem Robertem Werlingem, kterého potkal v 90. letech. Tvorba Friedricha Sallera je známá z výstav po celém světě," uvedl Vít Pavlík.

   Autoři nejenže pocházejí ze stejného města, ale spolupracují i při tvorbě. Dokonce tak, že Annemarie Pletl maluje do Sallerových fotografií. A jak přistupují ke svému společnému tématu aktu? "Kdo na fotografii nahého těla vidí pouze nahotu, chřadne na duši," citoval za oba autory Vít Pavlík fotografa Klause Endera.

   Účastníci vernisáže, mezi kterými bylo hodně mladých lidí, měli příležitost na místě posoudit, jak se autorům jejich záměry daří ztvárňovat. Přímo na výstavě si můžete prohlédnout i obsáhlý katalog s dalšími informacemi. Výtvarníci také přivezli dárky dětem z volarské základní umělecké školy, které měly původně vystupovat. 

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...