Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 Kaplička v ulici Karoliny Světlé je opravená a už není sirotkem

  VIMPERK - 3. května 2017 - 9:03 - Neví se kdo a kdy ji původně postavil, ale nyní už kaplička ve vimperské ulici Karoliny Světlé není bezdomovcem. Život jí vrátili, do nového oblékli a promlouvat k lidem znovu umožnili citliví lidé na radnici, v zastupitelstvu, ve škole ve vimperské Nerudovce a jejich partnerské škole v německém Bamberku.

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Kapličku nově zasvěcenou Panně Marii vysvětil ve čtvrtek 27. dubna administrátor Římskokatolické farnosti ve Vimperku Jaromír Stehlík před několika desítkami přítomných. Starostka Vimperka Jaroslava Martanová poděkovala všem, kteří se na obnově kapličky podíleli, od zastupitele Stanislava Hlavy, jenž s nápadem přišel, po učně, kteří kapličku vlastnoručně opravovali.

   Ředitelka partnerské odborné školy z německého Bamberku Ruth Bankmannová a její spolupracovník Christian Käser vyjádřili potěšení nad tím, že se oběma školám podařilo další dobrou věc společně dovést do zdárného konce. Ocenění zaslouží i skutečnosti, že hosté z Německa přivezli do obnovené vimperské kapličky několik pěkných obrázků z chrámu v Bamberku.

   "Obnova kapličky v ulici Karoliny Světlé byla realizována v letech 2015-2016 ve spolupráci Města Vimperk, SŠ a ZŠ Vimperk, Nerudova 267, a Staatliche Berufsschule II Bamberg ve Spolkové republice Německo. Finančně obnovu podpořil Jihočeský kraj z dotačního programu Objekty kulturního dědictví 2016," sdělil novinářům Petr Krejsa ze střední a základní školy Vimperk.

   Dodat můžeme, že zmíněný program má za cíl údržbu a obnovu stávajících kulturních prvků venkovské krajiny. Tedy takových, které nejsou kulturními památkami, ale mají kulturně historické hodnoty. Jde například o drobné sakrální památky. A právě těmto kritériím kaplička vyhovovala. Dokonce se neví, kdo a kdy ji původně postavil.

   Byla takovým smutným sirotkem. Ale už není. Připomněl to ředitel Nerudovky Lubomír Pichler podobenstvím podle pohádky Karla Jaromíra Erbena o panně, kterou řezbář vyřezal, další oblékl a třetí naučil mluvit. Podobně tomu bylo i s kapličkou v ulici Karolíny Světlé.

   Stavební práce na kapličce jsou dílem učňů oboru zedník SŠ a ZŠ Vimperk ve spolupráci se studenty školy v Bamberku. "Žáci pracovali pod dohledem mistrů odborného výcviku a získali řadu zkušeností, které se jim v životě budou hodit. Obě naše školy jsou dlouholetými partnery a tato spolupráce zdaleka není naším  prvním společným počinem," uvedl ředitel vimperské Nerudovky Lubomír Pichler.

   Při slavnostním vysvěcení kapličky rozdávali žáci školy vlastnoručně upečené perníčky v podobě malé kapličky. Pochvalu zaslouží i obě zpěvačky za citlivý přednes duchovně laděných písní. Zazněla tu i myšlenka, že nově opravená kaplička se opět stává místem, které rádi navštíví jak obyvatelé Vimperka, tak i kolemjdoucí turisté.

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...