Zprávy  Krimi  Od čtenářů  Kultura  Foto  Inzerce  Názory  FACEBOOK  Redakce  Reklama  Odkazy
  

 

 FOTO: Vladan Špaček vystavuje v Dolní bráně kosmické vize

 PRACHATICE - 23. dubna 2017 - 11:27 - Prachatická galerie Dolní brána nabídla v tomto týdnu svým návštěvníkům nevšední podívanou. Otevřena tu totiž byla ve čtvrtek 20. dubna autorská  výstava obrazů Vladana Špačka, který žije a tvoří ve Vacově. Obrazy plné fantazie a kosmických vizí autora si můžete prohlédnout do 31. května. 

 Text a foto: Zdeněk Přibyl

www.dre-kon.cz   

   Vernisáž zahájila galeristka Kulturních a informačních služeb města Prachatic Šárka Hettnerová. Mezi vernisážovými hosty jsme zaznamenali rovněž vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu prachatické radnice Jiřinu Dolejškovou a ředitelku KIS Věru Houškovou. O příjemný hudební doprovod vernisáže se postarala rodinná hudební skupina Weisových.

   Z rodinných důvodů nepřítomného autora obrazů omluvil jeho švagr, doktor Václav Trojan, který výstavu uvedl. Dozvěděli jsme se od něho, že Vladan Špaček (ročník 1964) se narodil v Opavě a podstatnou část svého života prožil v Praze. Posledních 12 let žije a tvoří v šumavském Vacově.  Má za sebou řádku výstav, například ve Vimperku, Vacově či v Bratislavě.

   "Jak už to u bohémsky laděných osobností bývá, ani životní dráha Vladana Špačka nepostrádá pestrosti," řekl mimo jiné Václav Trojan. Autor vystavených obrazů původně vystudoval Střední zdravotnickou školu v Piešťanech, poté se většinou věnoval podnikání a své životní lásce - letadlům. Působil také jako letecký instruktor při výuce pilotů ultra lehkých letadel.

   "Jeho dalším velkým koníčkem jsou hvězdy, vesmír a všechny otázky s tím spojené. Před několika lety ho tento zájem přivedl ke studiu astrofyziky na matematicko fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze," připomněl Václav Trojan.

   Už první pohled na tvorbu Vladana Špačka napoví, že to jsou jeho vesmírné vize, které se hlavně promítají do vystavených obrazů. Dá se směle říci, že jde o vesmír pojatý se subjektivní licencí autora. Zobrazený s dávkou surrealistického přesahu a vskutku s obdivuhodnou fantazií. Určitě si ale pochutnáte i na dalších motivech, například působivém obraze nazvaném Orient expres. Chodbičkou vagonu právě prochází - nikdo jiný, než velký a skromný detektiv (Belgičan!) Hercule Poirot...

   "Ptal jsem se autora, zda si třeba připravuje skicy obrazů a nějak plánuje celek předem. Řekl mi - ne, já to prostě v duchu vidím a pak to rovnou namaluju. Záviděníhodná imaginace! Pojďte a potěšte oko i duši," dodal malířův švagr Václav Trojan.

   Malíř Vladan Špaček bývá podle prachatického městského webu zařazován také mezi naivní realisty. Škatulka, i dobře míněná, je jedna věc, druhou pak bude, jak na vás jeho obrazy zapůsobí. Rozhodně to zkuste!

 
 

Copyright: Zdeněk Přibyl - FOTOGRAFIK, 2005 až 2017, Všechna práva vyhrazena

Na hlavní stranu

Pro objednání komerčních sdělení a reklamy volejte

+420 607 640 368

Reklama - podmínky

***

TOPlist

Více...